Η Euroleague συνεχίζεται με την 6η αγωνιστική και μαζί συνεχίζεται και ο εφιάλτης για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υποδέχθηκε την Παρτιζάν Βελιγραδίου του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και έχασε με 89-91 στο ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να έχει, πλέον, μόνο μία νικη και πέντε ήττες, σε μια επανάληψη της περσινής αγωνιστικής τραγωδίας.

Οι πράσινοι είχαν 0/4 σουτ και 3 λάθη στο πρώτο 5λεπτο, οπότε το γεγονός ότι το σκορ ήταν 2-13 δεν προκαλεί έκπληξη. Τέτοια ήταν το γεγονός ότι η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν συνήλθε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πάνε και στο +18 (13-31).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, τα πράγματα άρχισαν να βελτιώνονται, όπως δείχνει και το 28-37 στο 15′ και 35-44 στο 18′, αλλά ο Πάντερ ήταν ασταμάτητος για την Παρτιζάν, η οποία κατάφερε να πάει στο +13 (41-54) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν ένα ξέσπασμα και τελικά αυτό ήρθε από τον Μπέικον στις αρχές της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας έτσι να πλησιάσει στο -6 (48-54 στο 22′) και στη συνέχεια και στο -1 (57-58 στο 25′), χάρη στην πολύ καλή άμυνα στον Πάντερ που δεν είχε σκοράρει σε αυτό το διάστημα. Και πάλι, όμως, η ομάδα του Ράντονιτς κόλλησε και αυτή του Ομπράντοβιτς κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +8 (57-65 στο 27′), για να κλείσει τελικά η περίοδος με το σκορ στο 64-68.

Οι πράσινοι είχαν 10 λεπτά στη διάθεσή τους για να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν τη 2η φετινή νίκη τους στη διοργάνωση, αλλά όσες ευκαιρίες είχαν για να ισοφαρίσουν ή να προηγηθούν τις έχασαν και μοιραία βρέθηκαν στο 34′ ξανά σε απόσταση (71-80). Απόσταση που τελικά δεν μπόρεσε να καλύψει ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια, χάνοντας τελικά με 89-91.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91