Ο Ολυμπιακός μετά τη Βαρκελώνη νίκησε και στη Μαδρίτη. Με εξαιρετική εμφάνιση υπέταξε τη Ρεάλ με σκορ 89-87 έχοντας ήρωα τον Κώστα Σλούκα που πήρε την ομάδα πάνω του στο τέλος και την οδήγησε στο 3-0 σε ισάριθμες αγωνιστικές της Euroleague.

Συναρπαστικό ήταν το ματς μεταξύ δύο ομάδων που εκ νέου έδειξαν γιατί λογαριάζονται υποψήφιες για την κατάκτηση της Euroleague. Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 21-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το αρχικό 10λεπτο προϊδέασε για μια σκληρή «μάχη» που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του στη δεύτερη περίοδο. Κράτησε τη «βασίλισσα» στους 17 πόντους. Το κακό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πως κι εκείνη δεν κατάφερε να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα και να δημιουργήσει τα σουτ που ήθελε. «Κόλλησε» στους 17 και εκείνη, πηγαίνοντας με μειονέκτημα ενός πόντου στ’ αποδυτήρια.

Κι από την προσήλωση στην άμυνα, το ματς πέρασε σ’ ένα επιθετικό ρεσιτάλ και από τις δύο μεριές στην 3η περίοδο. Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικές επιλογές έκανε ό,τι ήθελε στην άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά το ίδιο συνέβαινε και από την άλλη πλευρά ιδίως όταν ο Τσους Ματέο επέλεξε ψηλά σχήματα. Με επιμέρους σκορ 26-24 ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι πηγαίνοντας στο καθοριστικό 4ο 10λεπτο του ματς.

Εκεί, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πιο δυναμικά. Η εμπειρία του Σέρχιο Γιούλ που έβαλε κρίσιμα σουτ οδήγησαν τους γηπεδούχους σ’ ένα σερί 11-4 και να πάρουν… ανάσα αν και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν ν’ αναπτύξουν διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός «μάζεψε» τη διαφορά και με λιγότερο από δύο λεπτά στο ρολόι μείωσε στον πόντο μετά από τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Έπειτα ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας που έγραψε το 84-83 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Απέμενε ένα λεπτό και 24 δευτερόλεπτα για την λήξη μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο κόουτς της Ρεάλ, Τσους Ματέο. Με την επιστροφή στη δράση, ο Ταβάρες έκανε επιθετικό φάουλ κι εκεί ο Μπόλομποϊ ευστόχησε στη μια από τις δύο (85-83 υπέρ του Ολυμπιακού). Δύο βολές του Γιουλ έφεραν και πάλι ισορροπία στο σκορ (85-85).

Με «κρύο αίμα» ο Σλούκας ευστόχησε από τη γραμμή σε δύο βολές για το 87-85 και μ’ ένα δίποντο του Γιουλ έγινε το 87-87. Πάλι, όμως, ο Σλούκας έκανε τη διαφορά και σκόραρε για το 89-87. Ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνα στα τρία δευτερόλεπτα και πέτυχε μια σπουδαία νίκη, τη δεύτερη του εκτός έδρας στην τρέχουσα Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 17-17, 24-26, 25-26

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 3, Αμπάλντε, Χεζόνια 5 (1), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ντεκ 5 (1), Πουαριέ 2, Κορνελί 11 (2), Ταβάρες 14, Γιουλ 14 (3), Γιαμπουσέλε 13 (2), Μούσα 17 (4).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (1), Κέιναν 3 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 6, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 23 (2), Μπόλομποϊ 11, Πίτερς 5, Μπλακ, ΜακΚίσικ 10