Η Βαλένθια δείχνει έτοιμη να «χτίσει» ένα σερί στη La Liga, καθώς το βράδυ της Παρασκευής (7/10) πέρασε με «διπλό» από την Παμπλόνα (2-1 την Οσασούνα) και συμπλήρωσε τρία ματς αήττητη (2-1-0) στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Απέναντι στην Οσασούνα, η οποία μία εβδομάδα νωρίτερα είχε κάνει τη ζημιά στην Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», το συγκρότημα του Τζενάρο Γκατούζο φρόντισε από νωρίς να βάλει τις βάσεις για το «τρίποντο», με τον Κλάιφερτ στο 8΄ και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με το γκολ του Ντιακαμπί να το «κλειδώσει».

Τα πράγματα ίσως είχαν εξελιχθεί διαφορετικά εάν ο Άβιλα ευστοχούσε από το σημείο του πέναλτι στο 57΄ (άουτ), ενώ ουσιαστικά το ματς κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο 69΄ με την αποβολή του Γκαρσία. Με 10 παίκτες τελείωσε την αναμέτρηση η Βαλένθια, μετά την κόκκινη κάρτα που είδε στο 90΄ ο Ντιακαμπί, ενώ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο Πένια για τους γηπεδούχους, ενώ λίγο πριν είχε σκοράρει ο Ντάρκο Μπράσανατς για τους «ροχίγιος».

Πέναλτι για τις «νυχτερίδες» έχασε και ο Έντινσον Καβάνι στο 70ό λεπτό, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (8/10), αύριο (9/10) και ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (10/10) με τα ματς: Αλμερία-Ράγιο Βαγεκάνο (8/10), Ατλέτικο Μαδρίτης-Τζιρόνα (8/10), Σεβίλλη-Αθλέτικ Μπιλμπάο (8/10), Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης (8/10), Βαγιαδολίδ-Μπέτις (9/10), Κάντιθ-Εσπανιόλ (9/10), Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ (9/10), Μπαρτσελόνα-Θέλτα (9/10), Έλτσε-Μαγιόρκα (10/10).