Με ιδανικό τρόπο άρχισε ο Ολυμπιακός την πορεία του στην κανονική περίοδο της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 80-70 κόντρα στην Μπαρτσελόνα μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» κι έστειλαν μήνυμα πως και αυτή τη σεζόν θα διεκδικήσουν την παρουσία τους στο Final 4.

Στην πρώτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά και άρχισε να… ρολάρει η επίθεσή της. Ο Ολυμπιακός αφότου προσαρμόστηκε στις συνθήκες της αναμέτρησης έπαιξε αποτελεσματική άμυνα με τον Μπόλομποϊ να διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο μέσα στη ρακέτα βοηθώντας πολύ στα ριμπάουντ. Αντίθετα, η επίθεση του Ολυμπιακού ήταν κακή (5/15 σουτ εντός πεδιάς).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, «λύθηκε» και η επίθεση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Κώστα Σλούκα να μοιράζει… δώρα στους συμπαίκτες του, ενώ διατήρησε την αμυντική αποτελεσματικότητά του (η Μπάρτσα είχε επτά λάθη στο ημίχρονο). Ο Τάρικ Μπλακ είχε συμμετοχή και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή του Πίτερς. Τα νέα αποκτήματα του Ολυμπιακού δείχνουν πως μπορούν να προσφέρουν πολύ γρήγορα.

Τρέχοντας γρήγορα ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 18-18 κι ακολούθησε μπαράζ τριπόντων από τους Πίτερς (δύο) και Βεζένκοφ καθώς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-25 και πάνω που η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και πάλι διέξοδο και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-28, στις «πλάτες» ενός επιμέρους +9 στη δεύτερη περίοδο (21-12 υπέρ του Ολυμπιακού, το απόλυτο στις βολές -7/7- βοήθησε ιδιαίτερα).

Μετά την ανάπαυλα, η Μπάρτσα «ροκάνισε» γρήγορα τη διαφορά χάρη σε δύο τρίποντα του Νίκο Λαπροβίτολα κι ένα του Άλεξ Αμπρίνες (37-38). Με έξι λεπτά να απομένουν στην περίοδο ο Λαπροβίτολα έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» (39-38, 11-4 το επιμέρους σκορ σ’ αυτό το διάστημα) αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ.

Από εκεί, οι «»ερυθρόλευκοι» μπήκαν διαφορετικοί στο παρκέ. Ένα δίποντο του Κάνααν κι ένα τρίποντο συν μια ελεύθερη βολή του Βεζένκοφ πήγαν το σκορ στο 39-44, αλλά η ατομική ποιότητα των γηπεδούχων οδήγησε σ’ ένα σερί 6-0 και στο 45-44. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, όμως, και με δικό του σερί 11-2 πήρε κεφάλι 57-49 (η διαφορά έφτασε και στο +10). Πλέον, είχε τον έλεγχο του ματς «φορτώνοντας» συνεχώς την άμυνα της Μπαρτσελόνα με φάουλ, ενώ συνέχισε να ευστοχεί στις βολές (18/18 σε τρεις περιόδους).

Η Μπαρτσελόνα με ορισμένα πολύ δύσκολα σουτ απέκτησε και πάλι μομέντουμ στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός έβγαλε την προσωπικότητά του στο παρκέ και δεν της επέτρεψε να πλησιάσει πάρα πολύ.

Τα τρίποντα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη για το 68-59 και 71-62 αντίστοιχα, υπέρ της ομάδας του Πειραιά, κράτησαν σε απόσταση τους «μπλαουγκράνα», ενώ το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ (το 4ο στο ματς) για το 76-66 ήταν το… κερασάκι στην τούρτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 12-21, 21-23, 21-23.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 9 (1), Βέσελι 5, Κάλινιτς 11 (2), Σατοράνσκι 7 (1), Λαπροβίτολα 16 (3), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 10, Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1), Κέιναν 9 (1), Λαρεντζάκης 12 (4), Φαλ, Σλούκας 7, Βεζένκοφ 20 (3), Παπανικολάου 2, Μπόλομποϊ 12, Πίτερς 10 (2), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ