Δύο λεπτά πριν από το 90ό λεπτό ο Οριόλ Ρομέου «λύτρωσε» την Τζιρόνα, η οποία τελικά επικράτησε με 2-1 της Βαγιαδολίδ στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 5ης ημέρας της La Liga.

Μετά την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επί της Αλμερία (5/9), η Βαγιαδολίδ έφτασε μία ανάσα από το να μείνει «όρθια» στο «Μοντιλίβι» απέναντι στην Τζιρόνα, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ρεϊνιέρ στο 21′, πριν κλείσει το ημίχρονο το συγκρότημα του Πατσέτα έφτασε στην ισοφάριση με τον Μόντσου και μέχρι το 88ο λεπτό κρατούσε τον πολύτιμο βαθμό.

Ο Ρομέου, όμως, είπε την τελευταία λέξη στον αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές (ισοπαλία με Μαγιόρκα και ήττα από την Θέλτα).

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται σήμερα (10/9), αύριο (11/9) και μεθαύριο (12/9) με σημαντικές αναμετρήσεις, όπου ξεχωρίζουν η δύσκολη αποστολή της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Κάντιθ και τα εντός έδρας ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Θέλτα και της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μαγιόρκα. Αναλυτικά το πρόγραμμα: Ράγιο Βαγεκάνο-Βαλένθια (10/9), Εσπανιόλ-Σεβίλλη (10/9), Κάντιθ-Μπαρτσελόνα (10/9), Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα (10/9), Ρεάλ Μαδρίτης-Μαγιόρκα (11/9), Ελτσε-Αθλέτικ Μπιλμπάο (11/9), Χετάφε-Ρεάλ Σοσιεδάδ (11/9), Μπέτις-Βιγιαρεάλ (11/9) και Αλμερία-Οσασούνα (12/9).