Η σεζόν 2022-23 άρχισε για τη Γερμανία, με τη Μπάγερν Μονάχου να αντιμετωπίζει στον τελικό του Σούπερ Καπ τη Λειψία και να τη νικάει με 5-3, σε ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα εκτός από άμυνες εκατέρωθεν.

Οι Βαυαροί ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί και το έδειξαν από την αρχή, με το σκορ να είναι στο 3-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Μουζιάλα (14′), Μανέ (31′) και Παβάρ (45′) ήταν οι σκόρερ για τη Μπάγερν, η οποία είδε τη Λειψία να μειώνει σε 3-1 στο 59′ με τον Χάλστενμπεργκ αλλά δεν πτοήθηκε, βάζοντας και 4ο γκολ στο 66′ με τον Γκνάμπρι.

Στο 77′, όμως, ο Ενκουνκού με πέναλτι μείωσε σε 4-2 και στο 89′ ο Όλμο έκανε το 4-3, με τη Λειψία να κυνηγάει ένα γκολ στις καθυστερήσεις για την ισοφάριση. Γκολ που ήρθε από την απέναντι πλευρά όμως, αφού στο… 98′ ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.