Η Λέστερ ήταν η κάτοχος του κυπέλλου Αγγλίας αλλά η Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν αγριεμένη και το απέδειξε με την εντυπωσιακή νίκη της με 4-1, αποτέλεσμα που της έδωσε την πρόκριση στους «16». Αγριεμένος, όμως, ήταν και ένας οπαδός των ηττημένων, ο οποίος μετά τα πρώτα δύο γκολ που έβαλαν οι νικητές μέσα σε ένα λεπτό, εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να ρίχνει γροθιές στους παίκτες, μέχρι να τον σταματήσουν τελικά οι σεκιούριτι του γηπέδου.

Το σκηνικό έγινε στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό, όταν ο Τζόνσον έκανε το 2-0 για την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, ένα λεπτό μετά το 1-0. Ήταν φανερό, δηλαδή, ότι το παιχνίδι στράβωνε από νωρίς για τη Λέστερ και ένας οπαδός της δεν το άντεξε αυτό, με αποτέλεσμα να πάρει την απόφαση: Εισβολή στον αγωνιστικό χώρο και επίθεση στους παίκτες που πανηγύριζαν. Και αφού το αποφάσισε, το έκανε κιόλας, μέχρι να τον μαζέψουν οι σεκιούριτι, παραδίδοντάς τον στην αστυνομία.