Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βελτιώθηκε στο δεύτερο και νίκησε την Άλμπα στο Βερολίνο με 84-80.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν από την αρχή πόντους από τον Έλις στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσε να αμυνθεί κιόλας, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με τους Γερμανούς στο +2 (18-16). Η Άλμπα συνέχισε να λειτουργεί καλύτερα επιθετικά και στο δεύτερο 10λεπτο άνοιξε λίγο τη διαφορά, φτάνοντας στο +7 (29-22) στο 13′. Ο Ολυμπιακός, όμως, έκανε την αντεπίθεσή του και προσπέρασε με 32-31 στο 17′ χάρη στους Σπανούλη και Λαρεντζάκη, για να ακολουθήσουν συνεχόμενα λάθη.

Έτσι, οι Γερμανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (42-37). Προβάδισμα που έχασαν πολύ γρήγορα στην τρίτη περίοδο όμως, αφού οι Πειραιώτες με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 44-42 και με τους Βεζένκοφ και Σλούκα απαντούσαν στα τρίποντα των γηπεδούχων, κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο ισόπαλοι (62-62).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά ο Βεζένκοφ φρόντισε να το καθαρίσει στην τελευταία περίοδο, αφού με συνεχόμενους πόντους έστειλε τον Ολυμπιακό στο +9 (65-74) στο 34′. Με τον Σλούκα να παίρνει τη… σκυτάλη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε και στο +11 (67-78), αλλά εκεί μάλλον χαλάρωσε, με συνέπεια η Άλμπα να πλησιάσει στο -4 (74-78), δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Η διαφορά μειώθηκε και στον πόντο, με το σκορ στο 78-79 στα 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά εκεί μίλησε ξανά ο Βεζένκοφ, ο οποίος με τρίποντο έστειλε στο +4 τους ερυθρόλευκους (78-82), οδηγώντας τους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84