Πραγματοποιώντας απογοητευτική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 91-66 από τη Μπασκόνια, η οποία προηγήθηκε και με +31.

Με τον Κουφό στο αρχικό σχήμα, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και με καλή άμυνα και εύστοχο Ζαν Σαρλ κατάφεραν να προηγηθούν με 13-21 λίγο πριν το τέλος του πρώτου 10λέπτου. Και κάπου εδώ, τελειώνουν και τα ευχάριστα σε ό,τι αφορά την παρουσία της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα…

Από τη β’ περίοδο οι Πειραιώτες άρχισαν να μεταμορφώνονται προς το χειρότερο και η Μπασκόνια μετέτρεψε το 15-25 σε 28-28, δείχνοντας τις διαθέσεις της για τη συνέχεια. Εκμεταλλευόμενοι τα συνεχή λάθη του Ολυμπιακού, οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (43-32), για να γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα στη συνέχεια.

Με καλή άμυνα, εύκολη κυκλοφορία της μπάλας και συνεχόμενα τρίποντα, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά, η οποία έφτασε και στους 30 πόντους, για να λήξει τελικά το ματς με το βαρύ 91-66. Σκορ που δεν επιτρέπει, φυσικά, να βρούμε ούτε έναν ερυθρόλευκο που να διακρίθηκε για την απόδοσή του.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66