Ένα πολύ… ξεκούραστο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στο Περιστέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 105-57 με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να σημειώνει 19 πόντους με πέντε τρίποντα και τον Στράτο Περπέρογλου να συμπληρώνει άλλους 20, την ώρα που ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης και ο Χάινς στον πάγκο για… ξεκούραση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός αποστολής τον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος ταλαιπωρείται από μία ίωση αλλά οι Λο και Σλούκας που μπήκαν στο παρκέ, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να «φτιάξουν παιχνίδι» για Πάουελ και Πρίντεζη. Ο Ολυμπιακός γρήγορα έφτασε στο 10-2 το ματς την ώρα που από το Περιστέρι αυτός που προσπαθούσε ήταν ο Θορν. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να σταματήσουν το παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» κοντά στο καλάθι ενώ ο Γκετσεβίτσιους που μπήκε στα τελευταία λεπτά, έκανε την διαφορά με 3/3 τρίποντα και διαμορφώθηκε το 30-12 στο τέλος της περιόδου.

Με την διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς, ο τεχνικός των Πειραιωτών βρήκε ευκαιρία να δώσει χρόνο και στον Μαυροειδή στο «5». Μάλιστα, ο Έλληνας σέντερ έδωσε πόντους κοντά στο καλάθι και βοήθησε για να φτάσει το σκορ στο 43-15, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Γκετσεβίτσιους που έμεινε στο παρκέ ήταν ο καλύτερος των Πειραιωτών. Εύστοχος και με καλές επιλογές, ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας τους και η βασική αιτία που το ημίχρονο έκλεισε στο 58-24.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκετσεβίτσιους εκτελούσε από τα 6.75, ο Πρίντεζης εξακολουθούσε να σκοράρει με όποιον τρόπο ήθελε με τον Περπέρογλου να μπαίνει στο κόλπο και η διαφορά έφτασε και στους 44 (84-40) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι από την μεριά του είχε … παραδοθεί και απλώς να προσπαθούσε να μειώσει όσο περισσότερο μπορεί. Αντίθετα όμως, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν είχαν καμία διάθεση να κατεβάσουν ταχύτητα. Πήγαν το σκορ στο 90-40 με το «καλημέρα» στην τελευταία περίοδο με τον Περπέρογλου να παίρνει την… σκυτάλη στο σκοράρισμα. Το τελικό 105-57 αποτύπωνε την τεράστια διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα:30-12, 58-24, 84-40, 105-57

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο 2, Άντιτς 9, Περπέρογλου 20 (2 τρ), Σερμαντίνι , Σλούκας 11, Μαυροειδής 12, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους 19(5 τρ), Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης 10

Περιστέρι (Κουστένης):Παπαντωνίου 13, Κομποδιέτας, Θορν 12, Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 3, Μάντζαρης 9, Ουίλιαμς 2, Χάινς 7, Μελισσαράτος, Πρέκας, Λάκκας, Ζουμπός 7