Έχει κάνει γκέλες και γκέλες φέτος η Ρεάλ Μαδρίτης.Αλλά να μην νικήσεις και την Οσασούνα, πάει πολύ. Η «βασίλισσα», χωρίς τον τιμωρημένο Κριστιάνο Ρονάλντο στη σύνθεσή της, με τον Ίκερ Κασίγιας βασικό και τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν να επανεμφανίζεται, πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και έμεινε στο 0-0 από την παραπαίουσα προτελευταία της βαθμολογίας.

Οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν και πιθανώς στο πρώτο ημίχρονο να είχαν σκοράρει αν είχαν εκμεταλλευτεί κάποια λάθη του αντίπαλου τερματοφύλακα, ή αν η κεφαλιά του Καγεχόν είχε βρει στόχο στο 36’.

Στο δεύτερο μέρος, η απόδοση των παικτών του Μουρίνιο ήταν ακόμα χειρότερη. Χωρίς φάσεις, με την κατοχή κόντρα στην αδύναμη Οσασούνα να είναι μοιρασμένη (52% υπέρ της Ρεάλ). Στο κακό βράδυ της Ρεάλ ήρθε να προστεθεί και η αποβολή του Κακά και ενώ αγωνιζόταν μόλις 18’!

Μόνη εξαίρεση το ακυρωθέν γκολ λόγω οφσάιντ του Καχεγόν στο 79’, σε μια δύσκολη φάση, αφού ήταν σχεδόν στην ίδια γραμμή με τους αμυντικούς. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να γίνει κάτι σημαντικό, με το 0-0 να παραμένει και τη Ρεάλ αν μένει στο -15 από τη Μπαρτσελόνα, με τη τελευταία να έχει παιχνίδι λιγότερο!