Ο Κάρλο Αντσελότι επέστρεψε στην Ιταλία ύστερα από 9 χρόνια και ξεκίνησε με το δεξί στον πάγκο της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» διατήρησαν την καλή παράδοση που είχαν με τη Λάτσιο, έστω κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 25’ με γκολάρα του Ιμόμπιλε και δέχθηκαν πίεση μέχρι το 35’, όταν «ξύπνησαν» και ανέβασαν ταχύτητα. Οι φιλοξενούμενοι είδαν το γκολ του Μίλικ να ακυρώνεται ύστερα από αρκετά λεπτά… μελέτης στο VAR, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πολωνός έκανε το 1-1 από κοντά έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Ινσίνιε και Καγιεχόν. Οι παίκτες του Αντσελότι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στην επανάληψη, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με άψογο πλασέ του Ινσίνιε στο 59’. Η συνέχεια βρήκε τους «λατσιάλι» να ανεβάζουν στροφές και να χάνουν ευκαιρίες, όμως είτε ο Καρνέζης, είτε η αστοχία τους, είτε ακόμη και το δοκάρι στη φάση του 90’ με τον Ατσέρμπι κράτησαν το 1-2 μέχρι το τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στη Νάπολι. Λάτσιο (Σ. Ιντσάγκι): Στρακόσα, Κάσερες, Ράντου, Ατσέρμπι, Λουίζ Φελίπε (46’ Μπάστος), Μάρουσιτς, Μπαντέλι (68’ Κορέα), Παρόλο (88’ Κατάλντι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λουίς Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε Νάπολι (Κ. Αντσελότι): Καρνέζης, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Άλαν, Χάμσικ (70’ Ντιαβαρά), Ζιελίνσκι (85’ Ρογκ), Καγιεχόν, Ινσίνιε (76’ Μέρτενς), Μίλικ Πηγή: gazzetta.gr