Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων είναι δεδομένη, όπως δεδομένη ήταν η διάθεση του ΠΑΟΚ να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Από την άλλη πλευρά, ο Κόροιβος θα ψάξει στα επόμενα παιχνίδια το θετικό αποτέλεσμα που θα του επιτρέψει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Πέτεγουεϊ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 20-10 κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-15 έχοντας 72% στα δίποντα (8/11), 50% στα τρίποντα (3/6) και υποχρεώνοντας τον Κόροιβο σε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ο «Δικέφαλος» έκανε επιμέρους σκορ 12-4 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (38-19, 14’21”) ενώ τα back2back τρίποντα των Κόνιαρη, Γκος ανέβασαν τη διαφορά στο +21 (48-27) με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στην PAOK Sports Arena. Ο Τζάκσον ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με +30 πόντους με το τρίποντο του Τσόχλα (74-44, 29’19”)! Οι γηπεδούχοιν δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, επικρατώντας με το επιβλητικό 92-63. Νίκησε γιατί: Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 53% στα τρίποντα, έχοντας 15/28 σουτ πίσω από τα 6μ.75. Έκανε τη διαφορά: Ο Τζάκσον ηγήθηκε του ΠΑΟΚ κόντρα στην ομάδα της Ηλείας έχοντας 22 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 21:18. Πέρασε και δεν ακούμπησε: Ο Πόσλεϊ του Κόροιβου είχε 0/8 σουτ εντός πεδιάς σε 26:48 Αφανής ήρωας: Ο Ζάρας βοήθησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ με 12 πόντους. Σημείο κλειδί: Το 22-12 του ΠΑΟΚ στη δεύτερη περίοδο. Τι πετάνε: Ο ΠΑΟΚ τα 15 λάθη, ο Κόροιβος τα 3/14 τρίποντα. Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63. 1 2Πηγή: gazzetta.gr