Ο Προμηθέας υποδέχθηκε τη Χάποελ Χολόν και παρά την προσπάθειά του ηττήθηκε τελικά με 92-93, πράγμα που σημαίνει ότι η πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League θα κριθεί στον εκτός έδρας αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο την αδιάφορη ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλήρωσε, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, το κακό της δεύτερο δεκάλεπτο, όταν υστέρησε στην περιφερειακή της άμυνα, βλέποντας την Χάποελ να την εκτελεί από τα 6,75 και με επιμέρους σκορ 10-26, να παίρνει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (34-47).

Το μακρινό σουτ αποτέλεσε όπλο των φιλοξενούμενων και στην τρίτη περίοδο, με τη Χάποελ να μην απειλείται από την αύξηση της παραγωγικότητας των Αχαιών και να παραμένει σε πλεονεκτική θέση (59-73 στο 30΄). Στον… επίλογο του αγώνα ο Προμηθέας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και με τον Κάουαν σε ρόλο εκτελεστή ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 90-90 στα 43΄΄ για τη λήξη.

Το τρίποντο του Κρόφορντ έδωσε ανάσα στη Χάποελ (90-93), με τους Κάουαν και Κόφι να μην αξιοποιούν τη γραμμή των ελευθέρων βολών (μέτρησαν από 1/2 βολές ο καθένας) και να μειώνουν σε 92-93 στα 10΄΄. Ο Σμιθ έκανε λάθος στην επαναφορά, όπως και ο Χέιλ, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να μη βρει το νικητήριο σουτ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Άντονι Κάουαν με 30 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από τη Χάποελ ξεχώρισε ο Κέβιν Χέρβϊ με 20.

Για να προκριθεί, πλέον, ο Προμηθέας θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να νικήσει εκτός έδρας την αδιάφορη ΑΕΚ ενώ δύναται να προκριθεί και με ήττα, αν την ίδια ώρα η Χάποελ Χολόν χάσει από τη Μούρθια.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 59-73, 92-93

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόφι 9, Κάουαν 30 (5), Χέιλ 9, Κόνιαρης (2), Ρέινολντς 19 (5), Μπαζίνας 2, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 9, Τζόουνς, Στίβενς 8.

Χάποελ Χολόν (Αμίτ Σερφ): Άρτζι 7 (1), Κρόφορντ 8 (2), Χάρις 4, ΜακΚόλ 14 (1), Σμιθ 11, Αμίρ 3 (1), Χανόκι 12 (2), Χέρβι 20 (3), Μισγάβ 5, Βάνχουιν 9 (3).