Με τον Τάσο Μπακασέτα να μένει εκτός αποστολής και να μετράει αντίστροφα για την ολοκλήρωση και τυπικά της μεταγραφής του στον Παναθηναϊκό, ήταν ένας άλλος Έλληνας, ο Ταξιάρχης Φούντας, αυτός που βοήθησε την Τραμπζονσπόρ να πάρει την πρόκριση επί της Μανίσα στο κύπελλο Τουρκίας.

Η ομάδα της Τραπεζούντας ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί για τη νίκη αφού η αντίπαλός της αγωνίζεται στη 2η κατηγορία και από το 7ο λεπτό όλα έγιναν πιο εύκολα με το 1-0 από τον Φούντα.

Ο Έλληνας επιθετικός, ο οποίος ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0, με τον Ντέσταν να αναλαμβάνει από εκεί και πέρα και να βάζει δύο γκολ για το τελικό 3-1.

Έτσι, η Τραμπζονσπόρ προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου και έχει πλέον μπροστά της το παιχνίδι πρωταθλήματος με τη Γαλατασαράι, το οποίο θα είναι και το τελευταίο του Μπακασέτα πριν γίνει και επισήμως παίκτης του Παναθηναϊκού.