Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναιτωλικό για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League γνωρίζοντας ότι με νίκη θα ανέβει στην κορυφή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγείται με 2-1, έχοντας για σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία και τον Ελίασον.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γκαρσία, ο οποίος είχε σκοράρει και πριν λίγες μέρες κόντρα στον Άγιαξ, με σουτ μετά τη σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά.

Λίγα λεπτά μετά, στο 14′, η Ένωση φάνηκε να βάζει βάσεις νίκης αφού έκανε και το 2-0 με τη γκολάρα του Ελίασον.

Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιτωλικός κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αφού στο 34′ πήρε πέναλτι για ανατροπή του Μλάντεν από τον Μουκουντί, με τον Ζοάο Πέδρο να εκτελεί στο 37′ και να μειώνει σε 1-2.