Ο Παναθηναϊκός ήθελε να επιστρέψει στις νίκες υποδεχόμενος τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για την 13η αγωνιστική της Euroleague και το πάλεψε αρκετά αλλά οι Ισπανοί, οι οποίοι πριν δύο μέρες νίκησαν και τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, είναι σε τρελή κατάσταση και επικράτησαν με 90-78, με αποτέλεσμα να έχουν 12 νίκες και μόλις μία ήττα.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηήθηκε με 7-2 στο ξεκίνημα αλλά οι Πράσινοι αντέδρασαν και το έκαναν 9-9 χάρη στον Ναν, ο οποίος τούς έστειλε και στο +4 (21-17) έχοντας 10 πόντους στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-24 και με τον Μήτογλου να τον βοηθάει με 6 πόντους.

Οι Μαδριλένοι δεν επηρεάζονταν από την ατμόσφαιρα που επικρατούσε και πήγαν στο +9 (26-35) στη δεύτερη περίοδο αλλά δεν επηρεάστηκε ούτε ο Παναθηναϊκός και αντέδρασε. Με τον Ναν να «πυροβολεί» συνεχώς και με τον Λεσόρ να ξεσηκώνει τους πάντες με τα καρφώματά του η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έτρεξε σερί 14-0 και βρέθηκε μπροστά με 40-35 στο 18′, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο -στο οποίο ο Ναν πέτυχε 20 πόντους- με τη Ρεάλ στο +1 (45-46).

Το ζητούμενο για τους Πράσινους ήταν να μπουν δυνατά στην τρίτη περίοδο και να δώσουν στο παιχνίδι τον ρυθμό που ήθελαν, με το 51-48 στο 22′ χάρη σε επιμέρους σκορ 6-2 να προκαλεί αισιοδοξία. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν καθόλου καλή… Οι Ισπανοί με σερί 12-0 μετέτρεψαν το 51-48 σε 51-60 και έχοντας βρει ρυθμό ήταν απλά ασταμάτητοι, με αποτέλεσμα να κάνουν συνολικά επιμέρους σκορ 22-1 και να προηγηθούν με +18 (52-70)!

Γενικά στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 26-10 για τους Μαδριλένους και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, αφού η πρωταθλήτρια Ευρώπης μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο από το +17 (55-72) και ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ανατραπεί η κατάσταση. Και όντως δεν ανατράπηκε. Με επιμέρους σκορ 11-2 ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (63-72) στο 33′ αλλά δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή του κάνοντας αβίαστα λάθη, με συνέπεια η Ρεάλ να ελέγξει την κατάσταση και να φύγει και από το ΟΑΚΑ με τη νίκη (78-90).

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90