Ο Παναθηναϊκός ήταν στο +10 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη στην κατάμεστη Stark Arena και έδειχνε έτοιμος για την 5η συνεχόμενη νίκη του στη Euroleague αλλά στο τέλος βρήκε τον τρόπο για να… αυτοκτονήσει στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, με συνέπεια να ηττηθεί τελικά από την Παρτιζάν με 92-87.

Με τον Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας και τον Γκριγκόνις να «εκτελεί», ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Παρτιζάν, προηγήθηκε με 7-12 στο 4΄, ενώ βρέθηκε στο +6 στο 7΄ (13-19), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με τον Ναν να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει λύσεις στην επίθεση, οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμα και με 8 πόντους στο 15΄ (24-32), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν, βρουν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-6 πάρουν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (39-38), βλέποντας τον ΛεΝτέι να είναι ασταμάτητος μέσα στο αντίπαλο καλάθι.

Με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός χτύπησε με τον Λεσόν στη ρακέτα και τον Ναν στην περιφέρεια, παραμένοντας στη… γωνία για νέα ανατροπή, η οποία ήρθε στην εκπνοή του δεκαλέπτου, δια χειρός Μήτουγλου (54-56 στο 30΄).

Ο Ναν συνέχισε να μονοπωλεί τις επιθέσεις των «πράσινων», έχοντας «ζεσταθεί» για τα… καλά και το «τριφύλλι» βρέθηκε δύο φορές στο +10 (54-64 στο 32΄ και 63-73 στο 36΄), πριν υποπέσει σε διαδοχικά λάθη σε άμυνα και επίθεση και ανοίξει τον δρόμο της υπέρβασης στον Πάντερ, ο οποίος με μεγάλα καλάθια πέτυχε την ισοφάριση και έστειλε το ματς στην παράταση (78-78κ.α.). Ο Αμερικανός της Παρτιζάν μάλιστα είχε την ευκαιρία να το «καθαρίσει» στο 40λεπτο, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Γκριγκόνις του είπε «όχι».

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την Παρτιζάν να έχει βρει ψυχολογία και ρυθμό, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 10-2 και στο 43΄ βρέθηκε στο -8 (88-80), χωρίς να μπορέσει να ανατρέψει στη συνέχεια την κατάσταση, με συνέπεια την ήττα με 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.α.), 92-87 (παρ.)