Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας το Μαρούσι για την 7η αγωνιστική της Basket League και έχοντας 16/32 τρίποντα πήρε τη νίκη με 111-83, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αγώνας άρχισε με τον Ραντούλιτσα να χρεώνεται με δύο φάουλ στο πρώτο τρίλεπτο και αυτό δεν ήταν καλό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως έβρισκαν λύσεις από τον Μπρίσκοου και κατάφερναν να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι που ισοφάρισαν κιόλας 19-19 στο 8′. Αμέσως μετά ο Τζούστον έβαλε μπροστά το Μαρούσι αλλά με 5 συνεχόμενους πόντους από Κάνααν και Γουόκαπ οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (21-24).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος βραβεύτηκε από το Μαρούσι, είχε σε τρομερή μέρα τον Κάνααν που με 4/4 τρίποντα έφτασε γρήγορα στους 14 πόντους για το 25-30, αλλά οι γηπεδούχοι, χωρίς άγχος, συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στους Πειραιώτες, όπως δείχνει και το 33-32 στο 14′. Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 10-0 και ξέφυγε με +9 (33-42), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με +12 (41-53).

Αυτό που έπρεπε να κάνουν οι Ερυθρόλευκοι ώστε να βάλουν οριστικά πρόωρο τέλος στο παιχνίδι ήταν να παρουσιαστούν πιο σοβαροί αμυντικά και παράλληλα να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό επιθετικά. Όπως έγινε δηλαδή, με τον Κάνααν να είναι ασταμάτητος και να κάνει το 54-71 στο 26′ έχοντας 7/8 τρίποντα, με την ομάδα του Μπαρτζώκα γενικά να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια.

Έτσι, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στην τελευταία περίοδο από το +19 (62-81) και να συνεχίζει και εκεί τον… βομβαρδισμό με τρίποντα, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά και επικρατώντας τελικά με +28 (83-111).

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111