Το ντέρμπι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Μάντσεστερ Σίτι ήταν το παιχνίδι που ξεχώριζε στο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Premier League και οι προβλέψεις που ήθελαν την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να παίρνει τη νίκη επιβεβαιώθηκαν, με τους Χάαλαντ (2) και Φόντεν να γράφουν το 0-3, με το οποίο η πρωταθλήτρια είναι, μαζί με την Άρσεναλ, στους 24 βαθμούς, στο -2 από την πρωτοπόρο Τότεναμ.

Στα τελευταία 5 ντέρμπι του Μάντσεστερ η Σίτι είχε 4 νίκες και μπήκε με τον αέρα του φαβορί στο Όλντ Τράφορντ, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο 10λεπτο με κεφαλιά του Χάαλαντ, ο οποίος δεν άργησε να σκοράρει… Στο 24′ η ομάδα του Γκουαρδιόλα πήρε μέσω VAR πέναλτι για τράβηγμα του Ρόδρι από τον Χόιλουντ και στο 26′ ο Νορβηγός φορ εκτέλεσε και έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν, πλέον, την κατάσταση, είχαν μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Χάαλαντ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ονάνα και έκαναν το 0-2 νωρίς στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 49′ με στόχο, ποιον άλλο, τον Νορβηγό: Άλβαρες, Γκρίλις, Σίλβα συνεργάστηκαν πολύ ωραία και ο Χάαλαντ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα όλα ήταν πολύ εύκολα για τη Μάντσεστερ Σίτι αφού η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε να αντιδράσει και τελικά στο 80′ η νίκη μετατράπηκε σε… πάρτι με το 0-3 από τον Φόντεν, ο οποίος πήρε την πάσα του Χάαλαντ μετά την απόκρουση του Ονάνα σε σουτ του Ρόδρι και σκόραρε προ κενής εστίας.