Στον τελευταίο του αγώνα στη Moto2 και ήδη πρωταθλητής για το 2012, το παιδί θαύμα της Catalunya Caixa Repsol, ο ισπανός Marc Márquez, απέδειξε ότι δεν είναι ένα ακόμη ταλέντο αλλά ένας οδηγός-φαινόμενο.

Ο αλυτάρχης του αγώνα τιμώρησε το Márquez για μία παράτολμη προσπέρασή του, που προκάλεσε την πτώση του Simone Corsi κατά τις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου.

Παρότι η απόφαση ήταν αυστηρή και κανείς δεν συμφώνησε για το παράτολμο της προσπέρασης, ο Márquez δεν έκανε έφεση στην απόφαση και ετοιμάστηκε να ξεκινήσει από την τελευταία θέση της εκκίνησης. Ίσως να ήθελε να απαντήσει με το δικό του τρόπο, προσπαθώντας να κερδίσει από την τελευταία θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε σε υγρή πίστα και ο Nico Terol της Mapfre Aspar μετά από μια εξαιρετική εκκίνηση πέρασε πρώτος στην 4η στροφή της πίστας, που μόλις την προηγούμενη ημέρα είχε πάρει το όνομά του, ως ένδειξη τιμής στον τοπικό οδηγό.

Τον ακολουθούσαν οι Pol Espargaró, Simone Corsi και ο Tomas Lüthi ενώ ο Márquez, μετά τον πρώτο μόλις γύρο ήταν 11ος. Είχε περάσει 22 οδηγούς σε ενάμιση περίπου λεπτό… Ο Julián Simón έκανε και αυτός ανάλογη προώθηση και στον πρώτο γύρο από 12ος είχε βρεθεί στον τροχό του Espargaró, στη 2η θέση.

Ενώ ο Márquez οδηγούσε στο όριο, ο Gino Rea επιχείρησε και πέρασε τον ισπανό όταν οι δυο τους είχαν «κολλήσει» πίσω από τον Jordi Torres. Στον 6ο γύρο, το «εμπόδιο» του Torres ξεπεράστηκε και ο Rea πέρασε και τον Dominique Aegerter. Ο Márquez δυσκολεύτηκε περισσότερο να βρει πέρασμα για τον Ελβετό, ενώ ο Lüthi βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει και να μπει και αυτός στη μάχη για την 6η θέση.

Μερικούς γύρους αργότερα ο Espargaró ακούμπησε με τον Corsi και έπεσε χωρίς όμως να πάθει κάτι. Αντίθετα κατάφερε και επανήλθε στον αγώνα στην 18η θέση για να δώσει και αυτός την μάχη του αναζητώντας πόσο ψηλά θα μπορέσει να φτάσει.

Εν των μεταξύ, ο Simón πέρασε τον Terol και πήρε την πρωτοπορία ενώ με την πτώση του Espargaró, ο Xavier Siméon πέρασε 3ος και καλοέβλεπε πια μια θέση στο βάθρο.

Στον 9ο γύρο η προσοχή στράφηκε στο Johann Zarco που κρατούσε πεισματικά πίσω του το Márquez. Στην κορυφή υπήρχε νέα εξέλιξη καθώς και ο Siméon θα τελείωνε τον αγώνα του με ένα γλίστρημα και πτώση, στα οποία συνέβαλλαν και οι συνθήκες που διαρκώς χειροτέρευαν.

Ο Márquez και ο Rea συνέχισαν τη μανιώδη μονομαχία τους, μέχρι που ακούμπησαν οι μοτοσυκλέτες τους και ο Márquez έχασε τη γραμμή του μένοντας οριακά στο δρόμο. Αυτό μάλλον πείσμωσε τον Márquez που πέρασε αμέσως όχι μόνο το Rea, αλλά και τον Aegerter που ήταν λίγο πιο μπροστά. Αυτά έγιναν στην ευθεία της πίστας και στα όρια της αθλητικής άμιλλας, που υποχρέωσαν τον Ισπανό να σηκώσει το χέρι ζητώντας συγγνώμη.

Ο Rea όταν του ξέφυγε ο Márquez, έχασε και τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να πέσει, κατάφερε όμως να παραμείνει στον αγώνα έχοντας χάσει κάθε επαφή με την κορυφή. Ο πρωταθλητής του 2012 ήταν ήδη στην 3η θέση, είχε καταφέρει έναν απίστευτο άθλο. Από την τελευταία θέση ήταν ήδη στο βάθρο. Δεν του αρκούσε όμως αυτό.

Οκτώ γύρους πριν το τέλος, ο Márquez είχε καταστρώσει το τελικό του σχέδιο. Πέρασε σαν σταματημένο τον Terol και άρχισε να κυνηγά τον Simón για την πρώτη θέση. Ο ρυθμός του ήταν εμφανώς ταχύτερος από του πρωτοπόρου και τρεις γύρους πριν το τέλος είχε φτάσει στον τροχό του.

Στον προτελευταίο γύρο πια το παιδί – θαύμα πέρασε στην πρώτη θέση για να γράψει Ιστορία. Δεν του αρκούσε ο τίτλος που είχε εξασφαλίσει, ούτε μια θέση στο βάθρο. Ήθελε να κλείσει την καριέρα του στην Moto2 με νίκη στον τελευταίο αγώνα και το πέτυχε. Έγινε ο μοναδικός οδηγός στην ιστορία των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος που κέρδισε αγώνα ξεκινώντας από την 33η και τελευταία θέση της εκκίνησης.

Ο Simón και ο Terol ανέβηκαν τελικά στο βάθρο που είχε ιδιαίτερη σημασία και για τον Terol καθώς ήταν το πρώτο στην καριέρα του στην μεσαία κατηγορία. Ακολούθησαν οι Lüthi και Aegerter που μάχονταν ως το τέλος και πιο πίσω ο Torres χωρίς ανταγωνισμό στην 6η θέση που είναι και η καλύτερη της καριέρας του.

Ο Mika Kallio ήταν 7ος, ο Espargaró κατάφερε να ανέβει τελικά μέχρι την 8η θέση περνώντας τον Toni Elías στο νήμα ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο Esteve Rabat.