Η ΑΕΚ υποδέχεται την Αντβέρπ με στόχο να ανατρέψει το 1-0 με το οποίο ηττήθηκε στο Βέλγιο και να προκριθεί στους ομίλους του Champions League αλλά τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα πλέον αφού από το 73ο λεπτό είναι πίσω στο σκορ με 0-1 μετά το γκολ του Κερκ.

Η Ένωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά όχι και μεγάλες ευκαιρίες αφού οι Βέλγοι είναι εξαιρετικοί αμυντικά και το αποδεικνύουν. Την ώρα, επομένως, που οι οπαδοί των Κιτρινόμαυρων περίμεναν το γκολ που θα έβαζε φωτιά στη μάχη της πρόκρισης, αυτό ήρθε από την άλλη πλευρά…

Στο 73′ η άμυνα… κοιμήθηκε έπειτα από εκτέλεση πλαγίου άουτ και ο Μπαλικουίσα έκανε το γύρισμα για τον Κερκ, ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, με την ΑΕΚ να θέλει πλέον δύο γκολ -και να μη δεχθεί άλλο- για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.