Το δεύτερο ημίχρονο στην OPAP Arena, στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Super League 1, εξελίσσεται ονειρικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος άνοιξε το σκορ κόντρα στην ΑΕΚ στο 50′ με αυτογκόλ του Μουκουντί, έκανε το 0-2 στο 53′ με τον Μπακαμπού και στο 68′ έβαλε και τρίτο γκολ με τον Κανός στην αντεπίθεση, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη του.

Το 0-0 που έγινε 0-2 μέσα σε τρία λεπτά «σκότωσε» ψυχολογικά την Ένωση, με τους Πειραιώτες να το εκμεταλλεύονται και να κλειδώνουν το τρίποντο, το οποίο τούς βάζει ξανά δυνατά στη μάχη του τίτλου, στο 68ο λεπτό, όταν ανέβασαν το σκορ στο 0-3.

Η ομάδα του Μίτσελ έφυγε στην αντεπίθεση με τον Φορτούνη που έδωσε στον Μπακαμπού και από εκεί η μπάλα κατέληξε στον Κανός, ο οποίος νίκησε τον Αθανασιάδη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους συμπαίκτες του.