Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 78-76 από την Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague. Ήταν το 17ο χαμένο παιχνίδι του στη διοργάνωση αυτή τη σεζόν με το νέο προπονητή του Χρήστο Σερέλη να υπογραμμίζει πως χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας στην ομάδα. Οι «πράσινοι», πλέον, βρίσκονται στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

«Ήρθαμε εδώ, γνωρίζοντας πως θα πρέπει να παίξουμε πολύ σκλληρά. Δεν είχαμε τον χρόνο να αλλάξουμε πολλά, σε άμυνα και επίθεση. Ζητήσαμε από τους παίκτες να αντιδράσουν γιατί είμαστε σε μια κακή κατάσταση τους τελευταίους δύο μήνες.

Νομίζω ότι κάναμε καλή προσπάθεια. Παίξαμε ως ομάδα στην άμυνα. Είχαμε κάποια προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ, ήταν κάτι ρεαλιστικό, γιατί μας έλειπαν παίκτες λόγω τραυματισμού. Με τόσο μικρό ροτέισον λοιπόν ήταν δύσκολο να είμαστε στο 100% στην άμυνα, για σαράντα λεπτά. Στο τέλος, πιστεύω ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε τον αγώνα. Είναι μια νέα αρχή για μας, πρέπει να συνεχίσουμε. Είμαστε μια winning team, πρέπει να κερδίζουμε αγώνες, όχι να τους χάνουμε», είπε και συνέχισε:

«Ως προπονητής, μου αρέσει η επίθεση. Θέλω από τους παίκτες μου να μοιράζουν πολύ την μπάλα, ζητάω περισσότερες από 20 ασίστ σε κάθε αγώνα. Στην επίθεση το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκουμε τα καλύτερα ανοιχτά σουτ. Όταν παίζουμε απομόνωση, πρέπει να βρίσκουμε τον ελεύθερο συμπαίκτη κι από εκεί την έξτρα πάσα. Στην άμυνα, έχουμε πολλά θέματα για να δουλέψουμε. Το πιο σημαντικό είναι πως ο Παναθηναϊκός είναι μια winning team, που αρνείται να χάσει. Θα πρέπει να περάσουμε τη νοοτροπία ότι πρέπει να κερδίζουμε κάθε αγώνα. Η νοοτροπία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για την ομάδα μου».

Άνετα η Ρεάλ

Η «υπερηχητική» εμφάνιση της Ρεάλ Μαδρίτης ενώπιον του κοινού της ήταν αρκετή για να διευρύνει στο 4-0 το αήττητο σερί της, βελτιώνοντας σε 17-7 το ρεκόρ της και πιάνοντας τον Ολυμπιακό (έχουν και οι δύο από 24 αγώνες) στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague. Οι Ισπανοί συνέτριψαν με 96-69 τη Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 25η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στη 12η ήττα τους, με την οποία παρέμειναν εκτός οκτάδας.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (22-24), η Ρεάλ είδε τον Ταβάρες (16π.) να κυριαρχεί μέσα στις δύο ρακέτες και με τους Μούσα (17π., 2/3 τρίποντα), Κορνελί (9π., 3/3τρ.), Γουίλιαμς-Γκος (12π., 1/3τρ.) να βρίσκουν ρυθμό από τα 6,75, οικοδόμησε μία διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (53-38 στο 20΄) και δεν κοίταξε πίσω… Πολύτιμος σε άμυνα και επίθεση και οι Ντεκ (12π.), Πουαριέ (11π.). Από τους Λιθουανούς πάλεψε ο Μπραζντέικις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69

Μέτρησε η έδρα της Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπερασπίστηκε την έδρα της με το τελικό 90-82, απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και πανηγυρίζοντας τη 13η νίκη της παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την οκτάδα. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 9-16 και βλέπουν το όνειρο των πλέι οφ να σβήνει…

Οι Ισραηλινοί πάτησαν… γκάζι στον… επίλογο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 29-15 έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού. Με 27 πόντους και 6 ασίστ ο Λορέντζο Μπράουν οδήγησε την επίθεση της Μακάμπι, ενώ από την Μπάγερν, που δεν είχε στη διάθεση της τους Λούτσιτς, Ρούμπιτ, προσπάθησε ο Κόρι Γουόλντεν με 19.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 63-67, 90-82

Νικητής ο Ιτούδης στη «μάχη» με τον Ομπράντοβιτς

Στο Βελιγράδι, η Φενέρμπαχτσε «απέδρασε» με τεράστιο «διπλό» από την έδρα της Παρτιζάν (97-94), δίνοντας συνέχεια στην καταδίωξη της τετράδας με ρεκόρ 15-9. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είδε το σερί των τεσσάρων νικών να διακόπτεται στο «σπίτι» της και με ρεκόρ 13-12 έχασε έδαφος στο «κυνήγι» του πλεονεκτήματος της έδρας.

Η έφεση του Μάρκο Γκούντουριτς στο σκοράρισμα (25π.) και τα τρίποντα των Ντισόν Πιερ (21π., 5/5τρ.), Σκότι Ουίλμπεκιν (15π., 3/7τρ.) στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, βοήθησαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να σημειώσει την ανατροπή και να μείνει στη θέση της οδηγού μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στους 3 πόντους έμεινε ο Νικ Καλάθης (και 5 ασίστ) σε 18 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε στο παρκέ για 25 λεπτά χωρίς όμως να κάνει τη διαφορά για την Παρτιζάν (7π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε (24/2) με τους αγώνες: Βαλένθια-Ολυμπιακός (21:30), Ερυθρός Αστέρας-Άλμπα Βερολίνου, Βιλερμπάν-Αναντολού Εφές, Βίρτους Μπολόνια-Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα-Μονακό.