Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Άλμπα Βερολίνου με στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και ακριβώς αυτό έκανε, επικρατώντας με 86-76 και ανεβαίνοντας στο 7-3 μετά τις πρώτες 10 αγωνιστικές της φετινής Euroleague.

Η κούραση ήταν εμφανής για τους Πειραιώτες αλλά η νίκη ήταν αυτοσκοπός και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε τον στόχο της, έχοντας για κορυφαίους τους Σλούκα (12π., 11 ασίστ), Παπανικολάου (19π., 9 ριμπάουντ) και Βεζένκοβ (24π., 6 ριμπάουντ), ενώ έδωσε πολύτιμη βοήθεια και ο Μπολομπόι όποτε χρειάστηκε. Και η αλήθεια είναι πως χρειάστηκε περισσότερο από ό,τι αναμενόταν, αφού το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ από το ξεκίνημα, μέχρι που οι Γερμανοί ξέφυγαν με +6 (13-19) έπειτα από ένα μίνι-ξέσπασμα, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (18-21). Στη δεύτερη, όμως, οι Λαρεντζάκης και Κάνααν έκαναν τη διαφορά στην άμυνα, ο Σλούκας δημιουργούσε και ο Μπολομπόι σκόραρε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να περάσει μπροστά με 37-31 στο 17′, κλείνοντας το ημίχρονο στο +1 (39-38).

Με όπλο την άμυνά τους, οι Πειραιώτες πήραν διαφορά 8 πόντων (46-38) στο 23′ αλλά στη συνέχεια οι Γερμανοί, εκμεταλλευόμενοι και την τεχνική ποινή στον ΜακΚίσικ, μείωσαν σε 48-46 και παρέμειναν κοντά μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 61-59. Όλα, επομένωε, κρίθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 70-63 στο 34′ και με 77-68 στο 36′, επικρατώντας τελικά με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76