Στην τελευταία θέση του ομίλου της στο Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ μετά την ήττα με 80-72 από τη Βόννη εκτός έδρας, ομάδα από την οποία είχε χάσει και στον πρώτο αγώνα, με συνέπεια οι πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης να έχουν μειωθεί.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν καλά στο παιχνίδι, με τα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς, αλλά από την άλλη πλευρά ήταν ο Σορτς, όπως και στον αγώνα της Αθήνας, αυτός που σκόραρε για τους Γερμανούς, οι οποίοι είχαν προβάδισμα δύο πόντων (19-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Διαφορά που μεγάλωσε στο ξεκίνημα της δεύτερης (25-20 στο 12′) λόγω του Μόργκαν, αλλά ο Ουίλιαμς παρέμενε ζεστός για την Ένωση, η οποία προηγήθηκε στο 17′ (30-31) και ήταν πίσω με -1 (39-38) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, τα πράγματα άρχισαν να στραβώνουν για την ΑΕΚ, η οποία είχε πρόβλημα με τον Σορτς που σκόραρε συνεχώς, δίνοντας στους Γερμανούς προβάδισμα 11 πόντων (52-41) στο 25′ και 15 (59-44) στο 27′, με την Ένωση να μην μπορεί να αντιδράσει και να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο από το -13 (63-50). Διαφορά που αντί να μειωθεί τελικά αυξήθηκε στη συνέχεια, με τη Βόννη να προηγείται με +15 (72-57) στο 34′ και τους κιτρινόμαυρους να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν κάτι… καλύτερο από το να χάσουν με 8 πόντους (80-72).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72