Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η ομάδα που θα προσπαθήσει να πάρει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης από την Αναντολού Εφές, αφού στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Βελιγραδίου νίκησε με 86-83 τη Μπαρτσελόνα, αν και ήταν στο -11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Σαββάτου (21/5).

Με τον Γιαμπουσέλε να κάνει εκπληκτικό ξεκίνημα στον ισπανικό εμφύλιο, η Ρεάλ προηγήθηκε με 14-8 στο 5′ αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 7-0 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ντέιβις, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τις δύο ομάδες ισόπαλες (19-19). Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και τα μισά της δεύτερης, όταν το σκορ ήταν 29-29, αλλά στη συνέχεια οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα ανέλαβαν για τους Καταλανούς, οι οποίοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-4 και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (45-34).

Ο Μίροτιτς συνέχιζε να «πυροβολεί» και στην τρίτη περίοδο αλλά το κακό για τη Μπάρτσα ήταν ότι δεν έπαιρνε βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι να κάνουν μεγάλη αντεπίθεση και από εκεί που έχαναν με 54-45, βρέθηκαν μπροστά με 56-60 στο 30′. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε ψυχολογία και καθαρό μυαλό μέχρι το 35′, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε, όπως προαναφέρθηκε, τον Μίροτιτς σε καλή μέρα και συνέχιζε να προσπαθεί για την ανατροπή. Δεν τα κατάφερε όμως…

Οι μπλαουγκράνα μείωσαν σε 79-80 ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά οι Γιουλ, Χάνγκα και Γιαμπουσέλε παρέμειναν ψύχραιμοι στο φινάλε και έδωσαν στην ομάδα τους τη νίκη με 86-83 και την πρόκριση για τον τελικό, ενώ η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον μικρό τελικό του Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 56-60, 83-86