Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο μπάσκετ γυναικών έχοντας προβάδισμα με 2-0 στις νίκες επί του Παναθηναϊκού, αφού μεταφέρονται τα αποτελέσματα από την κανονική διάρκεια. Στον πρώτο τελικό των πλέι οφ, όμως, οι πράσινες επικράτησαν με 81-76 στο ΣΕΦ, μείωσαν σε 2-1 και θα έχουν πλέον την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην έδρα τους και να αρχίσουν όλα από το μηδέν ξανά, με τον τίτλο να κρίνεται στις 4 νίκες.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 7-2, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 10-0 το μετέτρεψε σε 7-12 και από εκεί και πέρα άνοιξε κι άλλο τη διαφορά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (14-21). Γενικά οι πράσινες δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, αφού ήλεγξαν τον ρυθμό και ήταν στο +10 (30-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τα δεδομένα να μην αλλάζουν στο δεύτερο.

Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμα αλλά το μεγάλωνε κιόλας, όπως δείχνει το 45-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να κάνει την ύσταση προσπάθεια στο τελευταίο 10λεπτο για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στο -3 (76-79), με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81