Την ήττα με 76-79 γνώρισε το Περιστέρι από την Στρασμπούρ στο Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα άρχισε το ματς με 0/6 σουτ και αυτό έδειχνε ότι η συνέχεια θα ήταν δύσκολη. Και όντως ήταν. Με συνεχόμενα τρίποντα, οι Γάλλοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 10 πόντους (33-43) στη δεύτερη περίοδο, για να ξεφύγει εντελώς η κατάσταση στην τρίτη, όταν το σκορ πήγε στο 35-55.

Κι όμως, το Περιστέρι δεν τα παράτησε και με τον Γκρέι να δίνει λύσεις, την ώρα που η άμυνα βελτιώθηκε πολύ, μείωσε σε 58-64. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε 10 λεπτά στη διάθεσή της για να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση και να πάρει τη νίκη, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 76-76, με τρίποντο του Γκρέι, ένα λεπτό πριν το τέλος.

Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Τζέφερον για την Στρασμπούρ, όμως, διαμορφώνοντας το τελικό 76-79 για τη γαλλική ομάδα.

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.