Το Περιστέρι επιστρέφει στην Ελλάδα με το διπλό από τη Ρίγα, καθώς η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου επικράτησε με 71-64 για την 9η αγωνιστική του BCL.

H ελληνική ομάδα πέρασε νικηφόρα από τη Λετονία, σημειώνοντας την έκτη νίκη της σε εννιά αγώνες στον Γ’ όμιλο του BCL με πρωταγωνιστή τον Γιανίκ Μορέιρα (19π., 10ριμπ.), αφήνοντας την ουραγό Ρίγα στο 1-8.

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Riga Olympic Centre II και προηγήθηκε με 9-14 όταν ο Βασίλης Ξανθόπουλος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 9-14 στο 7:38. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 16-21 κι εν συνεχεία ο Μάικ Μόρισον τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 18-26.

Ο Τέιμς μείωσε σε 30-34 όμως το Περιστέρι έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Γιανίκ Μορέιρα σκόραρε για το 30-40 στο 18:05!

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 30-44, η Ρίγα προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 41-48 όμως οι «κυανοκίτρινοι» άντεξαν στην πίεση των Λετονών (46-54, 30′) και προηγήθηκαν με +13 με το τρίποντο του Ουίλιαμ Χάτσερ (46-59, 30:29). Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με σκορ 64-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-44, 46-54, 64-71.