Το εξαιρετικό γκολ του Στάριτζ στο 89′ σφράγισε το μεγάλο ντέρμπι (1-1), όπου Τσέλσι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αήττητες οι δυο ομάδες, στην κορυφή οι Κόκκινοι με τη Σίτι. Γκολάρες, ματσάρα και αήττητες… Σε ένα μεγάλο ντέρμπι στο Στάμφορντ Μπριτζ, Τσέλσι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τα τέρματα των Αζάρ, Στάριτζ να κλέβουν την παράσταση με τα υπέροχα γκολ. Αήττητες και οι δυο στην Premier League, αλλά στην κορυφή μαζί με τους Reds βρίσκεται και η Σίτι. Η ομάδα του Κλοπ πάντως απέτυχε να κάνει το 7 στα 7 στο πρωτάθλημα, κάτι που έχει συμβεί μόλις μια φορά (1990-91). Ματς με ρυθμό από το ξεκίνημα, με τη Λίβερπουλ να έχει στο 5ο λεπτό την πρώτη καλή φάση, αλλά το σουτ του Σαλάχ δε βρήκε στόχο. Οι Κόκκινοι έβρισκαν διαδρόμους και δέκα λεπτά αργότερα, ο Μανέ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ πέρασε άουτ, ενώ στο 18′ ο Λουίζ έκοψε σωτήρια τον Φιρμίνο. Ωστόσο, η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήταν για τους Μπλε, ο Λουίζ με εντυπωσιακή μπαλιά από την άμυνα βρήκε τον Γουίλιαν, αλλά ο Βραζιλιάνος νικήθηκε από τον Αλισον στο τετ α τετ. Στην επόμενη φάση των Μπλε ήρθε και το γκολ (25′). Οι Μπλε έκρυψαν τη μπάλα, άψογη κάθετη του Κόβασιτς και ο Αζάρ με εντυπωσιακό διαγώνιο πέτυχε το 1-0. Ηταν το 6ο γκολ από τα 8ο σουτ εντός στόχου που έχει επιχειρήσει στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα, αμύνονταν εξαιρετικά, εκτός από τη φάση του 32′, όταν ο Σαλάχ, κέρδισε τον Αθπιλικουέτα, πέρασε τον Κέπα, αλλά ο Ρούντιγκερ έδιωξε το πλασέ στη γραμμή. Οι Κόκκινοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο τέρμα του Αζάρ και στο 58′ πλησίασαν την ισοφάριση. Λάθος του Γουίλιαν, ο Φιρμίνο έδωσε στον Μανέ, αλλά ο Σενεγαλέζος νικήθηκε από τον Κεπά. Κι όμως στο 65′ από το πουθενά οι Λονδρέζοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ. Ο Καντέ έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα, εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, αλλά ο Αλισον ήταν εντυπωσιακός στο τετ α τετ με τον Αζάρ. Ο Κλοπ προσπάθησε να δώσει μεγαλύτερη ώθηση βάζοντας τον Σακίρι στη θέση του «κακού» Σαλάχ και τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του (70′), ο Ελβετός έχασε μεγάλη ευκαιρία, μιας και το πλασέ πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, ο Γερμανός τα έπαιξε όλα για όλα στο 86′ με την είσοδο του Στάριτζ και δικαιώθηκε! Τρία λεπτά αργότερα, ο τελευταίος πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ανεπανάληπτο σουτ εκτέλεσε τον Κεπά για το 1-1. Ηταν το 17ο γκολ του ως αλλαγή, ενώ έγινε ο 7ος παίκτης που πετυχαίνει 50+ γκολ στην Premier League για τους Κόκκινους (Φάουλερ, Τζέραρντ, Όουερν, Σουάρες, Τόρες, Κάιτ). Πηγή: gazzetta.gr