Την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου για τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία χρόνια στην Α1 μπάσκετ και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο νίκησαν, 83-57 τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια για την 26η και τελευταία αγωνιστική, με σημείο αναφοράς εκτός της πρωτιάς την επανεμφάνιση του Βασιλόπουλου μετά από δεκατρείς μήνες. Κορυφαίος των νικητών ο Χάινς με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, πάλεψε για τους φιλοξενούμενους ο Τόμπσον με 19.

Ο αγώνας:

Με τον Άντιτς σε καλή μέρα και ευστοχία έξω από την γραμμή των 6.75, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-5 στο 4ο και 19-5 στο 7ο λεπτό αντίστοιχα, δείχνοντας εμφανή διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Ηλυσιακός ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση, δεν έβρισκε διόδους στην ρακέτα των «ερυθρόλευκων» και έμεινε έξι λεπτά χωρίς σκορ. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με κύριο εκφραστή της επιθετικής τους λειτουργίας τον Κασελάκη, μείωσαν σε 23-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός, παρά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, προηγήθηκε 31-11 στο 14΄ με 8-0 σερί, αλλά κάπου εκεί χαλάρωσε, ο Ηλυσιακός πίεσε και με ένα επί μέρους σκορ 14-0 έκανε το 31-25 στο 18΄κρατώντας την ομάδα του Ίβκοβιτς μακριά από τα καλάθι για τριάμισι λεπτά. Με εκπληκτικό επιθετικά Παπανικολόπουλο, η ομάδα του Φλεβαράκη έδειξε πως έχει σφυγμό, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, δεν πρόσεχε στην άμυνα και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το υπέρ του 33-28.

Με τους Χάινς και Πρίντεζη σε καλή κατάσταση ο Ολυμπιακός έκανε ένα 9-0 σερί και προηγήθηκε 42-28 στο 23΄. Στη συνέχεια επήλθε εκ νέου χαλάρωση για ένα δίλεπτο με τον Ηλυσιακό να μειώνει στους οκτώ, αλλά ένα 10-1 επί μέρους σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έδωσε προβάδισμα 18 πόντων στους Πειραιώτες (54-36).

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Παπαδόπουλο που σε κάποιες φάσεις επιθετικά ανταποκρίθηκε, ενώ έξι λεπτά πριν το τέλος, είχαμε την επανεμφάνιση του Παναγιώτη Βασιλόπουλου σε επίσημο παιχνίδι μετά από δεκατρείς μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού. Το σκορ διατηρούταν σταθερά σε διαφορές κοντά στους 20 πόντους για τον Ολυμπιακό, που πήρε τελικά το ροζ φύλλο με 83-57.