Ο Άγιαξ στο δρόμο προς τον χαμένο τελικό του 1996 (από την Γιουβέντους στα πέναλτι) είχε δώσει συνολικά 11 αγώνες. Τότε ήταν τα έξι ματς στους ομίλους και μετά δεν υπήρχε φάση των «16», αλλά περνούσαν οι ομάδες στα προημιτελικά. Ο Αξιαξ μέτρησε ένα εις βάρος του στο 1-3 επί της Φερεντσβάρος, ένα παθητικό στα ημιτελικά, το αξέχαστο του Κριστόφ Βαζέχα και ένα ακόμα στον τελικό (1-1 κανονική διάρκεια). Δέχτηκε δηλαδή τρία σε 11 παιχνίδια. Τώρα η Γιούβε τον ξεπέρασε και έκανε ρεκόρ στην ιστορία του Champions League, καθώς έπαιξε το 11ο παιχνίδι της στη φετινή διοργάνωση, με την εστία της να παραβιάζεται μόνο δύο φορές από Λυών και Σεβίλλη στους ομίλους. Υπήρχαν όμως κι άλλες εκπληκτικές ανασταλτικές επιδόσεις από την Γηραιά Κυρία. Αρχικά για πρώτη φορά στη δική της ιστορία δεν δέχτηκε γκολ σε έξι διαδοχικά ματς στο Champions League και εν συνεχεία ισοφάρισε το ρεκόρ της Αρσεναλ από το 2005-’06 με πέντε clean sheets στα νοκ άουτ. Και ο Τζίτζι Μπουφόν έκανε τα δικά του. Δεν έχει νικηθεί εδώ και 621 σερί λεπτά και αυτή είναι η πέμπτη κορυφαία επίδοση! Η Αρσεναλ της σεζόν 2005-06 δεν είχε δεχθεί γκολ 995 λεπτά, ενώ πιο πρόσφατο ρεκόρ είναι του Πετρ Τσεχ με την Τσέλσι (686 λεπτά/ Οκτώβριος 2007 – Απρίλιος 2008). stats_25 Πηγή: gazzetta.gr