Τρομάζει αυτή η Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ δεν μάσησε από το προβάδισμα της Στόουκ, έφερε τούμπα το ματς πριν καν τελειώσει το ημίχρονο και στην επανάληψη έκανε ότι ήθελε την αντίπαλό της, φθάνοντας στο ευρύ 4-1! Ξανά στη δεύτερη θέση οι «Reds» και στο +6 από την κορυφή και την Τσέλσι, που έφτασαν τα 100 γκολ επί εποχής Κλοπ και πάνε…. Γκαζωμένοι στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι την παραμονή της πρωτοχρονιάς! Παράλληλα, έσπασαν ένα μοναδικό ρεκόρ, αφού έφτασαν τα 86 γκολ μέσα στη χρονιά και ξεπέρασαν τα 85 που είχε πετύχει η ομάδα του 1985! Το παιχνίδι, πάντως, δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους! Παρότι είχαν την κατοχή και απείλησαν με δύο μακρινά σουτ, η Στόουκ… πάγωσε το Άνφιλντ! Ήταν το 12ο λεπτό όταν ο Πίετερς σέντραρε από τα αριστερά, η άμυνα της Λίβερπουλ κοιμήθηκε και ο Γουόλτερς με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την κάκιστη εκτίμηση της φάσης από τον Μινιολέ. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έδειξε να επηρεάζει τους παίκτες του Κλοπ, οι οποίοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Ωστόσο, μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας, οι γηπεδούχοι έδειξαν να… ξυπνάνε. Στο 35’ ο Λαλάνα εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και το λάθος κοντρόλ του Γκλεν Τζόνσον που του έστρωσε ουσιαστικά τη μπάλα και ισοφάρισε με δύσκολο σουτ, ενώ εννιά λεπτά μετά ο Φιρμίνο με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δύο δοκάρια (πρώτα στο αριστερό μετά στο δεξί) και στη συνέχεια στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, η Λίβερπουλ είχε φέρει το ματς όπως ήθελε και ένα τέταρτο μετά την έναρξη της επανάληψης καθάρισε το τρίποντο! Ο Ιμπουλά έκανε λάθος πάσα λίγο έξω από την περιοχή, ο Χέντερσον έκλεψε και έβγαλε στον Οριγκί, ο οποίος γύρισε τη μπάλα παράλληλα με την εστία και ο Ιμπουλά ολοκλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο το αρχικό του λάθος, σκοράροντας άθελά του στην εστία της ομάδας του! Το 3-1 έδινε στον Κλοπ την επιλογή να ξεκουράσει κάποιους παίκτες του (σσ. Λαλάνα, Οριγκί, Φιρμίνο), αλλά και να χρησιμοποιήσει άλλους με λιγότερο χρόνο (Τσαν, Στάριτζ, Μορένο). Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στάριτζ στο 71’. Ο Άγγλος στράικερ ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς, εκμεταλλεύθηκε το τραγικό γύρισμα του Σόουκρος και αφού πέρασε και τον Γκραντ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει σε κενή εστία, πετυχαίνοντας το παρθενικό του τέρμα στο πρωτάθλημα και διαμορφώνοντας το τελικό 4-1! Πηγή: sport-fm.gr