Ανεβάζοντας την απόδοσή του μετά την πρώτη περίοδο χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι φόρτσαρε κιόλας, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 87-64 εκτός έδρας την Καρδίτσα για τη Basket League και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ντέρμπι που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό στη Euroleague.

Μετά το 22-22 στην 1η περίοδο, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Παναθηναϊκός είδε τον Λεσόρ να κάνει δικό του σερί 6-0 για το 26-30. Ο Μακ απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Γάλλος σέντερ των «πρασίνων» είχε… ζεσταθεί και με νέο δικό του σερί διατήρησε στην πρωτοπορία την ομάδα του (32-36). Ο Λεσόρ είχε 14 πόντους στο α΄ μέρος που ολοκληρώθηκε με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο +10 (32-42).

Στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 16-23. Ο Μπαλτσερόφσκι έκανε ένα από τα καλύτερα ματς του με έως τώρα, ο Γκριγκόνις έδωσε λύσεις για το 14-0 των φιλοξενούμενων (32-48). Ήταν η σειρά του Μήτογλου να γράψει πόντους στη στατιστική του με αποτέλεσμα το 38-59. Οι Μπιουκάναν και Ουάιτ μείωσαν σε 43-61 για την Καρδίτσα. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 48-65.

Η Καρδίτσα μείωσε σε 55-69, μετά από επιθετικές πρωτοβουλίες του ΜακΚάλουμ. Μπαλτσερόφσκι και Καλαϊτζάκης ήταν εκεί για τον Παναθηναϊκό (59-74). Ο Καλαϊτζάκης συνέχισε να είναι συνδεδεμένος με το καλάθι, για το τελικό (64-80).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

Καρδίτσα (Nίκος Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 7, Μπιουκάναν 13, Καμπερίδης 9 (3), ΜακΚάλουμ 13, Μακ 11 (3), Μένεγκα, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 7 (1).

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (1), Μπαλτσερόφσκι 9, Γκραντ 8 (2), Ναν 5, Μήτογλου 15 (1), Μωραΐτης 4, Σλούκας 2, Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 16, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 6, Μαντζούκας 3.