Η Μπάγερν Μονάχου υποδέχθηκε την Ουνιόν Βερολίνου σε εξ αναβολής αγώνα για τη Bundesliga και τη νίκησε με 1-0, με τον προπονητή των φιλοξενούμενων, Νέναντ Μπιέλιτσα, να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής αφού έριξε σφαλιάρα στον Λιρόι Σανέ και αποβλήθηκε.

Οι Βαυαροί ήθελαν το τρίποντο για να πλησιάσουν στο -4 την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν και το πήραν χάρη στο γκολ του Γκερέιρο στο 46ο λεπτό. Το γεγονός του αγώνα, όμως, δεν ήταν αυτό αλλά η απαράδεκτη κίνηση του προπονητή της Ουνιόν, ο οποίος χτύπησε με σφαλιάρα τον Σανέ και αποβλήθηκε.

Το σκηνικό έγινε στο 75ο λεπτό καθώς ο παίκτης της Μπάγερν προσπάθησε να του πάρει τη μπάλα από τα χέρια για να εκτελέσει το πλάγιο άουτ, με τον Μπιέλιτσα να εκνευρίζεται τόσο πολύ ώστε να σηκώσει χέρι. Αποτέλεσμα; Σήκωσε χέρι και ο διαιτητής για να του δείξει την κόκκινη κάρτα, με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν για να μη δοθεί συνέχεια αφού οι παίκτες της Μπάγερν ήταν έξαλλοι.