Με γκολ του Αλεξανδρόπουλου στο 45ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και… αναμπουμπούλα στην άμυνα, ο Ολυμπιακός προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στη Λεωφόρου, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρώτο μισό του ντέρμπι της Λεωφόρου δεν είχε, είναι η αλήθεια, πολλές φάσεις, με τους Ερυθρόλευκους να γίνονται απειλητική με Μασούρα και Ρίτσαρντς. Οι Πράσινοι, από την άλλη πλευρά, είχαν διάθεση αλλά όχι και ευκαιρίες, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να είναι κακό για αυτούς.

Στο 45′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Αλεξανδρόπουλος με ωραίο γυριστό την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1 του Ολυμπιακού, αποφεύγοντας να πανηγυρίσει το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.