Τους Έλληνες αθλητές που διακρίθηκαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο, συνεχάρη, με ανάρτησή του στο Twitter, ο Κυριάκος Μητσοτάκης, τονίζοντας ότι «μας κάνουν όλους περήφανους και χαρούμενους».

Συγκεκριμένα, στην ανάρτησή του στο Twitter, ο κ. Μητσοτάκης σημείωσε: «Θερμά συγχαρητήρια στους αθλητές μας που υψώνουν τη γαλανόλευκη στα βάθρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου #Munich 2022. Αντιγόνη, Μίλτο, Αντώνη σάς ευχαριστούμε. Τα Ελληνόπουλα που αγωνίζονται εκεί, οδηγούν τη χώρα μακριά και ψηλά. Μας κάνουν όλους περήφανους και χαρούμενους».

Σημειώνεται ότι ο Μίλτος Τεντόγλου έγινε και πάλι πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος με ρεκόρ αγώνων 8,52 μέτρα και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35 χλμ. βάδην , στη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της. Την Κυριακή, στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου τερμάτισε πρώτος με χρόνο 07:21.84 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.