Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο Περιστέρι, καθώς με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 84-81. Ο διεθνής φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ωστόσο το πιο σημαντικό είναι ότι τους 10 τους σημείωσε όταν η μπάλα… έκαιγε.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League με αντίπαλο τον σύλλογο από το Βόρειο Αιγαίο και θέλει τη νίκη στο ματς της Τετάρτης (22/05, 16:00) για να περάσει στην επόμενη φάση, όπου θα βρει -λογικά- τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Ολυμπιακός δεν σκοπεύει να κατέβει στο ματς με αντίπαλο τους «πράσινους».

Άξιοι συμπαραστάτες του Βασιλόπουλου, ήταν οι Μπέντιλ (14 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Κάλαχαν (13 πόντοι) και Σκορδίλης (11 πόντοι), ενώ για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση με το άστοχο τρίποντο του Σταμάτη στο τέλος, ξεχώρισαν οι Φρεϊμάνις (16 πόντοι) και Γκότσερ (14 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81