Ο συνδυασμός της νίκης του Ολυμπιακού με 81-73 επί του Παναθηναϊκού στο «ΣΕΦ» για την 32η αγωνιστική της Euroleague και της ήττας της Ρεάλ Μαδρίτης με 104-90 από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι έχουν φέρει τους «ερυθρόλευκους» μια… ανάσα από την εξασφάλιση της κορυφής στη διοργάνωση. Γι’ αυτό και για πολλά άλλα μίλησε ο προπονητής των πρωταθλητών Ελλάδας, Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά το τέλος του ματς.

«Συγχαρητήρια στους παίκτες, ακόμα μία νίκη. Πόσες έχουμε; 23. Ναι, φυσικά πρόκειται για ρεκόρ και το εκτιμούμε πραγματικά. Έχουμε σταθερότητα σε όλη τη σεζόν. Απόψε νικήσαμε με 17% στο τρίποντο και δέκα άστοχες βολές στο γήπεδό μας. Οπότε γι’ αυτό πρέπει να συγχαρούμε τους αθλητές μας. Είχαμε 23 ασίστ, ενώ αστοχήσαμε σε πολλά ελεύθερα σουτ. Ήμασταν νευρικοί στο πρώτο μέρος, ήταν φανερό αυτό, όμως στη δεύτερη περίοδο χρειαστήκαμε απλώς μερικά λεπτά για να δώσουμε τον ρυθμό μας και να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό και καλή τύχη», τόνισε αρχικά ο Έλληνας προπονητής.

«Δεν υπάρχει τρίτος σέντερ στα δικά μου μάτια και σε κανέναν στην ομάδα. Όλοι είμαστε ίσοι, όλοι έχουν δυνατότητες και όλοι έχουν χαρακτήρα/νοοτροπία. Ήταν καλό ματς, αξιοποιήσαμε καλά τον Μπλακ κοντά στο καλάθι, σούταρε και τις βολές καλά. Γενικά χωρίς υψηλά επίπεδα απόδοσης, κερδίζουμε σημαντικά παιχνίδια και δύσκολα. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε το “πρέπει”, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και έμεινε στο ματς. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι με όλο το ρόστερ, με το βάθος του πάγκου, μπορεί να έχει συνέχεια σε μεγάλο χρονικό διάστημα», πρόσθεσε και συνέχισε:

«Ο Κάναν ήρθε σήμερα, έκανε μεγάλο ταξίδι από τις ΗΠΑ. Όσοι έχουν παιδιά, ξέρουν ότι δεν κοιμάσαι σε τέτοιες στιγμές. Ήταν εξοντωμένος. Έχουμε παίξει πολλά και πολύ σημαντικά παιχνίδια χωρίς starters, όλοι έχουν λείψει. Δεν μπορώ να λέω εγώ ότι ουδείς αναντικατάστατος και να βάλω σήμερα τον Κάναν να παίξει. Δεν θεωρώ ότι ήταν κάποια καινοτομία δική μου, κάθε προπονητής το ίδιο θα έκανε.

Θέλουμε μία νίκη για να τερματίσουμε πρώτοι, δείτε τι μάχη γίνεται για να μπουν κάποιες ομάδες στην οκτάδα. Έχουμε παίξει με μεγάλη συνέπεια, κάποιες φορές παίζουμε πολύ καλύτερα, κάναμε ήττες, αλλά δείχνουμε σταθερότητα. Νικήσαμε χωρίς να σουτάρουμε καλά, ενώ γενικά ψάχνουμε το περιφερειακό σουτ μετά από κυκλοφορία της μπάλας. Νομίζω ότι θα φορτσάρουμε μπαίνοντας στα playoffs, όλοι έχουν την επίγνωση, θα είμαστε έτοιμοι για να κάνουμε καλά παιχνίδια. Είμαστε ομάδα με καλούς σουτέρ, με καλή δημιουργία για να βάλουμε περιφερειακά σουτ, έχουμε και καλούς ψηλούς για ισορροπία. Δεν μπορώ να επικεντρώσω στο σταφ στο πώς πρέπει να σουτάρουμε καλύτερα, οι παίκτες έχουν τη ρουτίνα τους. Όλοι είμαστε λίγο πιεσμένοι, στην τελική ευθεία θα είμαστε όπως πρέπει».

Σπουδαία νίκη η Παρτιζάν

Η Παρτιζάν αξιοποίησε τη δύναμη της έδρας της, επιστρέφοντας με μία εμφατική νίκη στα θετικά αποτελέσματα, με την οποία παρέμεινε στην έβδομη θέση της κατάταξης και σε τροχιά πλέι οφ, «αγκαλιά» με την Φενερμπαχτσέ (υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία). Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Ρεάλ Μαδρίτη στη Σταρκ Αρένα, για την 32η αγωνιστική της Euroleague, και με το τελικό 104-90 υποχρέωσε τους Ισπανούς στη 10η ήττα τους, με την οποία υποχώρησαν στη δεύτερη θέση, πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Το ξέσπασμα του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 28-15 και εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (49-38 στο 20΄), έδωσε στην Παρτιζάν την απαραίτητη ώθηση, ενώ με τη βοήθεια του κόσμου έμεινε στη θέση του οδηγού μέχρι το φινάλε.

Οι Κέβιν Πάντερ και Ματίας Λεσόρτ οδήγησαν την επίθεση των Σέρβων, σημειώνοντας από 16 πόντους, ενώ θετική ήταν η εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος σε 22 λεπτά συμμετοχής είχε απολογισμό 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Ρεάλ προσπάθησε ο Ντζάναν Μούσα με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90

Εντυπωσιακή η Μπασκόνια

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια σημείωσε τεράστια ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 92-69 επί της Φενερμπαχτσέ, με την επιτυχία να έχει αλυσιδωτές αντιδράσεις, καθώς πάτησε οκτάδα αφήνοντας και πάλι εκτός την Ζαλγκίρις (υστερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία), ενώ έκανε δώρο στη Μονακό το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, καθώς με την αποψινή ήττα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έχασε το δρόμο προς την τετράδα.

Πρωταγωνιστής της ανατροπής από το -6 στο 20΄ (38-44), ο Βάνια Μαρίνκοβιτς, ο οποίος με 35 πόντους σημείωσε βραδιά καριέρας και οδήγησε την Μπασκόνια στον θρίαμβο. Καταλυτική η άμυνα των Βάσκων, που περιόρισαν στους 25 πόντους την τουρκική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διασώθηκε ο Τζόναθαν Μόντλεϊ με 18 πόντους. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στο μηδέν στην επίθεση 3 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-44, 60-58, 92-69

Απέκτησε πλεονέκτημα έδρας η Μονακό

Η Μονακό εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, μετά το «διπλό» στο Μόναχο, για την 32η αγωνιστική. Οι Μονεγάσκοι πέρασαν νικηφόρα 84-81 από την έδρα της Μπάγερν, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 21-11. Στον αντίποδα, οι αδιάφοροι Γερμανοί υποχώρησαν σε 11-21.

Η επιστροφή του Μάικ Τζέιμς στις εκκωφαντικές εμφανίσεις (28π. με 6/9 τρίποντα) και το ξέσπασμα της Μονακό στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν στο 34΄ ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0, ξεφεύγοντας με 70-62, αποτελέσαν τα «κλειδιά» για το «διπλό» των Μονεγάσκων, οι οποίοι το «σφράγισαν» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Άξιος συμπαραστάτης του Τζέιμς στην επίθεση, ο Τζόρνταν Λόιντ με 14 πόντους, ενώ από την Μπάγερν πάλεψαν για την έκπληξη οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς και Κόρι Γουόλντεν με 20 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84

Συνεχίζει να ελπίζει η Ζαλγκίρις

Στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στη Βαλένθια, πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και με ρεκόρ 17-15 πάτησε και πάλι οκτάδα, βάζοντας φωτιά στη μάχη για την εξασφάλιση μίας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Οι Λιθουανοί επικράτησαν άνετα με 95-74 των «νυχτερίδων», οι οποίες με ρεκόρ 14-18 είδαν το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι τους να ολοκληρώνεται άδοξα…

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και η διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας, απόρροια της ευστοχίας από τα 6,75 (14/29 τρίποντα) απλοποίησαν το έργο της Ζαλγκίρις, η οποία είδε έξι παίκτες να ολοκληρώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Λούκας Λεκαβίτσιους με 16. Από την Βαλένθια ξεχώρισε ο Τζέιμς Γουέμπ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 52-40, 74-55, 95-74

Εκτός πλέι οφ ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το… καθήκον του, πήρε το «διπλό» στο «Astroballe» και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη του, αλλά οι επιτυχίες της Ζάλγκιρις, της Παρτίζαν και της Μπασκόνια στην 32η αγωνιστική της Euroleague τον άφησαν και μαθηματικά εκτός πλέι οφ.

Οι Σέρβοι επικράτησαν με 76-60 της ουραγού Βιλερμπάν, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 15-17 στην 11η θέση. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι υπέστησαν την 24η ήττα τους.

Κορυφαίος των νικητών, που εξαργύρωσαν την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν περιόρισαν τη Βιλερμπάν στους 18 πόντους, ο Όγκνιεν Ντόμπριτς με 18 πόντους, ενώ από τη Βιλερμπάν προσπάθησε ο Νάντο ντε Κολό με 14.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 53-56, 60-76