Δύο μέρες μετά την ήττα του από την Αναντολού Εφές για τη Euroleague, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στη Basket League υποδεχόμενος την Καρδίτσα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 91-75, έχοντας όμως ανησυχία για τους τραυματισμούς των Γουόλτερς και Γουίλιαμς, η κατάσταση των οποίων θα ξεκαθαρίσει από αύριο Κυριακή (5/3).

Οι πράσινοι ήταν, φυσικά, σίγουρο ότι θα νικήσουν αφού η διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεπε στους Θεσσαλούς να σκεφτούν κάτι περισσότερο από μια καλή εμφάνιση. Από την αρχή, επομένως, η ομάδα του Γιάννη Σερέλη πήρε το προβάδισμα, πήγαν στο 14-6 με μπροστάρηδες Μπέικον – Καλαϊτζάκη και τελικά έκλεισαν στο +15 (23-8) την πρώτη περίοδο.

Η Καρδίτσα προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το να μειώσει προσωρινά στο -11 (23-12), με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο, να παίρνει πόντους από όλους και να προηγείται με 40-18 στο 17′, πριν συμμαζέψουν κάπως την κατάσταση οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας στο -11 (42-31) με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι πράσινοι, με λίγα λόγια, ήλεγχαν πλήρως την κατάσταση, αλλά είχαν και άσχημα νέα, αφού οι Γουίλιαμς και Γουόλτερς αποχώρησαν λόγω τραυματισμών. Γεγονός, πάντως, που δεν υπήρχε περίπτωση να προκαλέσει πρόβλημα στο συγκεκριμένο παιχνίδι και η επιβεβαίωση ήρθε στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να πάνε στο +24 (71-47) και να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο από το +22 (74-52).

Όλα, επομένως, είχαν κριθεί, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο χαλαρά στο τελευταίο 10λεπτο και με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τελικά με 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75