Έχοντας πάρει τα πάνω του μετά τη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στη Basket League υποδεχόμενος τον Άρη στο ΟΑΚΑ και δεν συνάντησε καμία δυσκολία επικρατώντας με 96-79, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νέιτ Γουόλτερς με 15 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε οι πράσινοι έβαλαν από τα πρώτα λεπτά τις βάσεις για νίκη αφού προηγήθηκαν με… 19-0! Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με 0/10 σουτ και χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 7ο λεπτό για να σκοράρουν, οπότε δεν προκαλεί απολύτως καμία έκπληξη το γεγονός ότι το σκορ ήταν 24-7 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει σε 24-14 αλλά οι Μπέικον και Γουόλτερς έδιναν λύσεις στον Παναθηναϊκό που ανέβασε και πάλι τη διαφορά, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο στο +21 (45-24), έχοντας για καλύτερους σε αυτό το διάστημα τούς Καλαϊτζάκη (10π.), Γουόλτερς (8π.) και Πονίτκα (4π, 5 ασίστ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώριζε μόνο ο Χάγκινς (7π.).

Από εκεί και πέρα, στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε και στο +29 (61-32) στο 25′, με τον Άρη να εκμεταλλεύεται στη συνέχεια το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (63-44) στο 28′, πριν ακολουθήσει ένα μίνι ξέσπασμα των πράσινων που μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +25 (74-49).

Με λίγα λόγια, όλα ήταν πολύ εύκολα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά νίκησε με 96-79 και συνεχίζει με στόχο τη βελτίωση τόσο στην απόδοσή του όσο και στα αποτελέσματα στην Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79