Με δύο γκολ του Νεϊμάρ, ένα του Μέσι ακόμη ένα του Ράμος, η Παρί Σεν Ζερμέν συνέτριψε με 4-0 τη Ναντ, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καστελετό, και κατέκτησε το Σούπερ Καπ, με το οποίο άρχισε και επισήμως η σεζόν 2022-23 στη Γαλλία.

Μπορεί στο Champions League να αποτυγχάνουν συνεχώς, εντός των συνόρων όμως η Παρί δεν έχει αντίπαλο και αποδείχθηκε και στο Σούπερ Καπ, όπου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Ναντ, ανοίγοντας το σκορ στο 22′ με τον Μέσι που απέφυγε και τον τερματοφύλακα.

Θεωρητικά, ο τελικός ήταν ανοιχτός ακόμη αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κατάλαβαν όλοι ότι δεν υπήρχε γυρισμός, αφού ο Νεϊμάρ με ωραία εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0.

Το θέμα, επομένως, ήταν πόσο θα ανέβαινε το σκορ στο β’ μέρος, με τον Ράμος να βρίσκει δίχτυα με τακουνάκι, από κοντά, στο 57′ για το 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 82′ με το δεύτερο γκολ του Νεϊμάρ, αυτή τη φορά με εκτέλεση πέναλτι.