Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 89-74 της Μπασκόνια στο «WiZink Center» και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα (16-4). Οι «μπλάνκος» έχουν πλέον ρεκόρ 15-3. Ο Ολυμπιακός παραμένει 3ος με 12-6.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Μπασκόνια έδειχνε ικανή να κοιτάξει την αντίπαλό της στα μάτια, η ποιότητα της «βασίλισσας» έκανε τη διαφορά. Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε, που πρόσφατα ανανέωσε για τρία χρόνια, ήταν ο πρωταγωνιστής της με 17 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Ο Άντονι Ράντολφ είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που δεν υπολόγιζε τον σέντερ Έντι Ταβάρες που βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ουσιαστικά πήρε το ματς στη δεύτερη περίοδο όταν άνοιξε διαφορά 15 πόντων με το σκορ να είναι 50-35 στο ημίχρονο. Ακολούθως διαχειρίστηκε έξυπνα το ματς και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η ΤΣΣΚΑ – Συγκινήθηκε ο Χάκετ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ζορίστηκε κατά διαστήματα κόντρα στη Βιλερμπάν εντός έδρας, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η εμπειρία της και πήρε τη νίκη με 90-83. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έπαιξε μονάχα ένα λεπτό για λογαριασμό της γαλλικής ομάδας.

Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για το συγκρότημα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη. Ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους (9/12 σουτ, 6/7 ελεύθερες βολές), ενώ είχε πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ και μόλις ένα λάθος. Μετά από το τέλος του ματς, ο Ντάνιελ Χάκετ πήγε και βρήκε τον πατέρα του και συγκινημένος τον αγκάλιασε.

Για τρεις περιόδους οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι»: 23-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, 40-39 στο ημίχρονο και 62-61 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ωστόσο, οι πολύπειροι Χάκετ και Αλεξέι Σβεντ πήραν την ομάδα πάνω τους στην 4η περίοδο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πρόσθεσε ακόμη μια επιτυχία στο ενεργητικό της φτάνοντας σε ρεκόρ 12-7.