Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά οι πράσινοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση (2-3).

Η ένταση υπήρχε πριν καν την έναρξη του παιχνιδιού, γι’ αυτό και καθυστέρησε αυτή. Τα όσα έγιναν έξω από το κλειστό του Ρέντη ανάμεσα σε οπαδούς και αστυνομία είχαν ως συνέπεια τη ρήξη δακρυγόνου και τελικά ο αγώνας άρχισε 45 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα.

Από τη στιγμή που άρχισε, όμως, ήταν… ματσάρα, αφού οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα και έδωσαν μάχη ως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό τελικά να επικρατεί με 3-2 σετ, επιστρέφοντας από το 2-0!

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο και το δεύτερο με 25-21, για να μειώσουν οι πράσινοι σε 2-1 επικρατώντας με 25-23 στο τρίτο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο και τελικά το πήραν οι φιλοξενούμενοι με 24-26.

Τα πάντα, επομένως, κρίθηκαν στο 5ο και τελευταίο, όπου ο Ράπτης με διαδοχικούς άσους μετέτρεψε το 7-8 σε 7-10 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, η οποία όντως ήρθε (10-15)!

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ ενώ οι Πειραιώτες θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15