Έντονα συναισθήματα είχαν να προσφέρουν τα δύο πρώτα από τα οκτώ παιχνίδια της δεύτερης ημέρας, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Στο Άμστερνταμ, η Τσέλσι έφυγε με το «διπλό» (0-1) από την έδρα του Άγιαξ, με γκολ που σημείωσε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ενώ στα ανατολικά της Γερμανίας, η Λειψία επικράτησε με ανατροπή (2-1) επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Δεν τρόμαξαν οι «ταύροι» από τους Ρώσους

Μπορεί η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να προηγήθηκε στη Λειψία κόντρα στην τοπική ομάδα, με γκολ του Ρακίτσκι στο 25ο λεπτό του παιχνιδιού και να πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, αλλά οι Γερμανοί δεν «μάσησαν» και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση. Αρχικά στο 49′ ο Λάιμερ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (59′) ο Ζάμπιτσερ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, οι «ταύροι» έφτασαν στους 6 βαθμούς σε 3 ματς του 7ου Ομίλου και περιμένει το παιχνίδι της Λισαβόνας ανάμεσα σε Μπενφίκαι και Λυών για να μάθει εάν παραμείνει στην κορυφή του γκρουπ.

Ο Μπατσουαγί «πάγωσε» τους Ολλανδούς

Ο Άγιαξ πρέπει να τα έχει με τον εαυτό του, καθώς έχασε ένα ματς στο οποίο όχι μόνο θα μπορούσε να αποτρέψει την ήττα, αλλά θα μπορούσε να είχε βάλει βάσεις νίκης στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, ο Πρόμες είδε το γκολ ππυ σημείωσε στο 35ο λεπτό να ακυρώνεται λόγω VAR.

Ο Μπατσουαγί, που πέρασε σαν αλλαγή αντί του Άμπραχαμ κατάφερε να βρει δίχτυα στο 86ο λεπτό, για να δώσει το τρίποντο στην Τσέλσι και έτσι οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στον 8ο Όμιλο με 6 βαθμούς, ενώ εκεί μπορεί να βρεθεί και η Βαλένθια, σε περίπτωση που περάσει με νίκη από την έδρα της Λιλ.