Γεμάτη ανατροπές και συγκινήσεις ήταν η πρώτη μέρα της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League. Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 1-1 με την Ίντερ στο Μιλάνο, με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν στο 87’ με τον Ικάρντι, ωστόσο ο βαθμός ήταν αρκετός στους Καταλανούς για να εξασφαλίσουν μαθηματικά την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης. Με το ίδιο σκορ (1-1) έληξε και το ντέρμπι της Νάπολι με την Παρί Σεν Ζερμέν στο Σαν Πάολο. Αντίθετα, στο άλλο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ, με γκολ των Σαούλ και Γκριζμάν. Μεγάλη ανατροπή για την Τότεναμ, που βρέθηκε να χάνει στο Λονδίνο από την Αϊντχόφεν μόλις στο 2ο λεπτό, όμως τελικά πήρε τη νίκη δύο γκολ του Κέιν στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Νωρίτερα, η Λίβερπουλ ήταν απογοητευτική στο Βελιγράδι και ηττήθηκε με 0-2 από τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ μία ακόμα ταπεινωτική ήττα υπέστη η Μονακό, αυτή τη φορά από την Κλαμπ Μπριζ με 0-4. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς: 1ος ΟΜΙΛΟΣ Μονακό – Μπριζ 0-4 Ατλέτικο Μαδρίτης – Ντόρτμουντ 2-0 2ος ΟΜΙΛΟΣ Ιντερ – Μπαρτσελόνα 1-1 Τότεναμ – Αϊντχόφεν 2-1 3ος ΟΜΙΛΟΣ Ερυθρός Αστέρας – Λίβερπουλ 2-0 Νάπολι – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 4ος ΟΜΙΛΟΣ Σάλκε – Γαλατασαράι 2-0 Πόρτο – Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1