Ο «καυτός» Κόντε με δύο γκολ (ο Τζημόπουλος άνοιξε το σκορ, ο Γαρουφαλλιάς το… έκλεισε) οδήγησε τον ΠΑΣ σε θριαμβευτική πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου επί του Λεβαδειακού (4-0) και στα Γιάννενα δικαίως ονειρεύονται να φτάσουν ακόμη πιο… μακριά. Ηταν 28η Οκτωβρίου, ανήμερα της επετείου του «ΟΧΙ», όταν ο ΠΑΣ κέρδισε την Κέρκυρα με 2-1. Εκτοτε αγνοούσε τη νίκη σε επίσημο παιχνίδι, αλλά σήμερα… είπε «ΝΑΙ» στην πρόκριση. Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» επικράτησε του Λεβαδειακού με 4-0 και ανέτρεψε με εκκωφαντικό τρόπο το 1-0 που ηττήθηκε στο πρώτο ματς. Με κορυφαίο τον Βιδάλ και «εκτελεστή» τον Κόντε, οι Γιαννιώτες ήταν καλύτεροι και δίκαια πήραν το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου. Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά. Το 3-4-1-2 του Γιάννη Πετράκη παρά τις αλλαγές του έμπειρου τεχνικού, λειτούργησε πολύ καλά και ο «Αγιαξ της Ηπείρου» επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του. Σταδιακά άρχισε να απειλεί, κυρίως με στημένες μπάλες, και τελικά άνοιξε με μία τέτοια το σκορ, όταν στο 30′ ο Τζημόπουλος έκανε την προβολή μετά από κόρνερ του Βιδάλ. Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να «ισοφαρίσουν» σχετικά νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα και το κυριότερο, έδειχναν πως ελέγχουν την αναμέτρηση (μέχρι τότε είχαν απειληθεί μόνο με τον Μπελγκαζουανί). Το γκολ του έμπειρου στόπερ φαίνεται πως «έλυσε» τα πόδια των παικτών του «Αγιαξ της Ηπείρου», που πλέον κυριαρχούσε. Στο 37′ είχε δοκάρι με τον Κόντε και αμέσως μετά (38′), ο Ισπανός φορ διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του. Η οποία απέκτησε σκορ πρόκρισης. Μάλιστα λίγο πριν την ανάπαυλα «άγγιξε» το 3-0 με τον Μπετρά και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μισό οι Βοιωτοί θέλησαν να αλλάξουν εικόνα και με την είσοδο του Ιωαννίδη, «γύρισαν» την διάταξή τους σε 4-2-3-1. Στα πρώτα λεπτά αυτό έδειξε να αποδίδει καρπούς, αφού ο Λεβαδειακός άρχισε να επισκέπτεται με αξιώσεις τα καρέ του Περιστερίδη και είχε μία καλή στιγμή με τον Ιωαννίδη. Περίπου στο 65′ όμως ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι και με την είσοδο του Σολτάνι, έγινε ακόμη πιο επιθετικός. Τελικά, με τον συνήθη ύποπτο Κόντε (79′) «κλείδωσε» την υπόθεση πρόκριση και ο Γαρουφαλιάς στις καθυστερήσεις… έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-0). ΠΑΣ: Περιστερίδης, Κόντε, Μπέτρα (75′ Σολτάνι), Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Βιδάλ (79′ Μανθάτης). Γαρουφαλιάς, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Γιάκος. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Λεονάρντο (46′ Ιωαννίδης), Ντιόγκο (69′ Ζαραδούκας), Καλτσας, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (83′ Καθάριος), Αντιλέχου, Μπελγκαζουανί, Φαβάρο,Γιακουμάκης. Πηγή: gazzetta.gr