Το ντέρμπι ΟΣΦΠ-ΠΑΟ κλέβει την παράσταση τη 10η αγωνιστική, και το sday.gr θυμάται τους Έλληνες σκόρερ των «αιωνίων» την τελευταία δεκαετία.
Χαρακτηριστικό είναι από την υπόθεση Μποσμάν και μετά, με την έλευση ξένων παικτών, οι Έλληνες σκόρερ αρχίζουν να… μειώνονται. Τελευταία φορά που σκόραρε… ντόπιος, ήταν τη σεζόν 2007-08, με τον Άντζα να σημειώνει το γκολ της ισοφάρισης στο 45’.

Από το 2000 και μετά οι Έλληνες που σκοράρουν στα ντέρμπι των «αιωνίων» έχουν μειωθεί… δραματικά. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, με το τέρμα που σημείωσε στο τελευταίο «διπλό» του Παναθηναϊκού στο Καραϊσκάκη στις 4/03/07, έγινε ο τελευταίος Έλληνας των «πρασίνων» που χρίζεται σκόρερ σε μεταξύ τους ματς.

Αναλυτικά τα ντέρμπι με τους Έλληνες σκόρερ της τελευταίας δεκαετίας

ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 3-2 (Μπασινάς)

Τη σεζόν 2002-003 ο Παναθηναϊκός επικρατεί του Ολυμπιακού με σκορ 3-2. Μοναδικός Έλληνας που σκοράρει για την ομάδα του «τριφυλλιού» είναι ο Άγγελος Μπασινάς στο 72’. Βέβαια, στο συγκεκριμένο ματς, έχει σκοράρει ακόμα ένας Έλληνας από τη μεριά των «πρασίνων», ο Σωτήρης Κυριάκος, αλλά στη… λάθος εστία.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 2-2 (Μπασινάς, Γκούμας, Στολτίδης)

Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 2003-04, το ματς της Λεωφόρου λήγει ισόπαλο με σκορ 2-2. Και τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού έχουν πετύχει Έλληνες, οι οποίοι προέρχονταν από τις ακαδημίες της ομάδας, οι Άγγελος Μπασινάς και Γιάννης Γκούμας. Για τους φιλοξενούμενους» ήταν ο Ιεροκλής Στολτίδης.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 1-0 (Κωνσταντίνου)

Το 2004-05 οι «πράσινοι» επικρατούν των Πειραιωτών με σκορ 1-0, με μοναδικό σκόρερ του παιχνιδιού τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, ο οποίος εκείνο το καλοκαίρι πήρε μεταγραφή στον «αιώνιο» αντίπαλο.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 0-2 (Στολτίδης)

Ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2005-06 «άλωσε» την έδρα του Παναθηναϊκού(είχε μετακομίσει στο ΟΑΚΑ), αφού επικράτησε με σκορ 2-0. Ο Ιεροκλής Στολτίδης είναι ο Έλληνας σκόρερ του αγώνα.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 1-0 (Κωστούλας)

Την επόμενη χρονιά, 2006-07, αν και ο Κωστούλας των «ερυθρολεύκων» χρίζεται σκόρερ, τη νίκη παίρνει το «τριφύλλι», αφού ο αμυντικός των Πειραιωτών πέτυχε γκολ σε βάρος της ομάδας του.

Οι αγώνες

2002-03 12/01/03 ΠΑΟ – ΟΣΦΠ 3-2(18’ Ολισαντέμπε, 72’ Μπασινάς, 77’ Κόλκα)
2003-04 18/04/04 ΠΑΟ – ΟΣΦΠ 2-2(7’ πεν. Μπασινάς, 81’ Γκούμας)
2004-05 10/04/05 ΠΑΟ – ΟΣΦΠ 1-0(43’ Κωσταντίνου)
2005-06 28/08/05 ΠΑΟ – ΟΣΦΠ 0-2 ((Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς)
2006-07 05/11/06 ΠΑΟ – ΟΣΦΠ 1-0(48’ Κωστούλας (αυτ)

ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 2-2 (Αλεξανδρής)

Τη σεζόν 2001-02, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έρχονται ισόπαλοι στο Καραϊσκάκη με σκορ 2-2. Ο Αλέκος Αλεξανδρής από πλευράς Πειραιωτών, είναι ο μοναδικιός Έλληνας σκόρερ.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 3-0 (Γιαννακόπουλος)

Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 2002-03, ο Ολυμπιακός επικρατεί του Παναθηναϊκού με σκορ 3-0. Τα δύο από τα τρία τέρματα σημειώνει ο Στέλιος Γιαννακόπουλος.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 1-1 (Στολτίδης , Κωνσταντίνου)

Για τη σεζόν 2003-04, οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι έρχονται ισόπαλοι στην έδρα των «ερυθρολεύκων» με σκορ 1-1. Και τα δύο γκολ που σημειώθηκαν, τα πέτυχαν Έλληνες παίκτες. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Ιεροκλής Στολτίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μιχάλης Κωνσταντίνου.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 3-2 (Κωνσταντίνου, Γκέκας)

Νικητής ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-2 την περίοδο 2005-06 στο Καραϊσκάκη. Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου πετυχαίνει γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του, ενώ για τους «πράσινους» τέρμα σημειώνει ο Φάνης Γκέκας.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 0-1 (Παπαδόπουλος)

Τη σεζόν 2006-07 έρχεται το πολυπόθητο «διπλό» του Παναθηναϊκού στο Καραϊσκάκη. Θύτης είναι ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με τέρμα που σημείωσε στο 89ο λεπτό του αγώνα, ύστερα από ασίστ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 1-1 (Άντζας)

Ισόπαλο έρχεται το ντέρμπι στην έδρα του Ολυμπιακού την περίοδο 2007-08 με σκορ 1-1. Ο Έλληνας σκόρερ της αναμέτρησης είναι ο Παρασκευάς Άντζας από πλευράς γηπεδούχων.

ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 2-0 (Μήτρογλου)

Έβγαλε τα… πιστόλια του κι άρχισε να πυροβολεί! Ο λόγος για τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος με δύο προσωπικά του γκολ έβαλε τη σφραγίδα του στο ντέρμπι των «αιωνίων» (2-0) τη σεζόν 2009-10.