Η Άντερλεχτ με μια άκρως επαγγελματική εμφάνιση επικράτησε 2-0 της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του δωδέκατου ομίλου του Europa League. Οι Βέλγοι παραμένουν στην κορυφή του ομίλου της ΑΕΚ τρεις βαθμούς παραπάνω από την Λοκομοτίβ.

Οι παίκτες του Άριελ Γιάκομπς έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους χάνοντας κάποιες ευκαιρίες. Το πρώτο γκολ όμως ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζιλέ στο 66’, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο Σουάρες διπλασίασε τα τέρματα των Βέλγων και «κλείδωσε» τη νίκη.

Στουρμ Γκρατς: Τσάβλινα, Ντούντιτς, Μπεργκστάλερ, Εχρενράιχ, Βέμπερ, Κάιντς (69’ Φελντχόφερ), Κλεμ, Ζάουμελ, Βολφ (79’ Χοζλζ), Σάμπικς, Μπόντουλ (65’ Χάας)